A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) vezetője az ötezer lakosúnál kisebb veszprémi települések vezetőinek az adósságrendezésről tartott fórum előtt azt mondta: a kormány megalakulása óta azon dolgozik, hogy tiszta viszonyokat teremtsen a közigazgatásban, ezért indították az államreformot, azon belül az államigazgatási és önkormányzati reformot. Hozzátette, fontos volt, hogy olyan viszony alakuljon ki az önkormányzatok és az államigazgatás között, amely a pontos feladatelhatároláson, a pontos intézményi elhatároláson és a pontos elszámoláson alapul. Az elmúlt két évben pontosan definiálták, mely feladatokat lát el a jövőben az államigazgatás, és melyeket az önkormányzatok; az államigazgatásban az intézményépítési folyamat a január elsejével működésbe lépő járási hivatalokkal véget ér.
Navracsics: Adósságcsapdába sétáltak az önkormányzatok
A miniszterelnök-helyettes a pontos elszámolásról azt mondta: szakítani akartak a korábbi évek azon gyakorlatával, hogy „a kormány meglehetősen bőkezűen osztott feladatokat az önkormányzatokra, azonban meglehetősen szűkkeblű volt akkor, amikor a feladatok ellátásához szükséges anyagi fedezetet is biztosítani kellett volna”. Az önkormányzatok, ha el akarták látni azokat a feladatokat, amelyeket jogszabály tett számukra kötelezővé vagy a helyi közösség várt el tőlük, akkor egyre inkább „adósságcsapdába sétáltak”. A pontos elszámolás ideje most eljött – állapította meg.
Kontrát Károly belügyminisztériumi államtitkár kiemelte: a tiszta viszonyok megteremtésének fontos része az önkormányzatok kimentése az adósságcsapdából. Az államtitkár tájékoztatása szerint az érintett településeknek a 2012. december 12-i állapot szerint december 17-ig kell az államkincstáron át a Nemzetgazdasági Minisztériumnak és a Belügyminisztériumnak jelentést készíteniük adósságaikról, ebben a hitel, a kölcsön, a kötvény, a váltó és azok járulékai szerepelhetnek. A nemzetgazdasági tárca december 20-ig összesíti a beérkezett adatokat, s 28-án kifizetik a hitelezőknek a tartozásokat.
„Jutalmazzák” az el nem adósodott településeket
Az államtitkár kitért arra: az önkormányzati és a stabilitási törvényben vannak olyan szigorítások, amelyek megakadályozzák, hogy az önkormányzatok újra eladósodjanak, a kincstár pedig ellenőrzi az adósságkiváltás folyamatát. Az adósságátvállalás 9 millió embert érint, s mindössze 1 millió ember él olyan településen, amely nem adósodott el, utóbbiak számára kidolgoznak egy kedvezményes, zárt körű pályázati rendszert.
Pécsett megfelezik az adósságot
Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam – mondta Pintér Sándor belügyminiszter a baranyai megyeszékhelyen csütörtökön. A szocialista városvezetés alatt Pécs közel került a csődhöz is.
Nagykanizsán 40 százalékot vállal át az állam
Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően – jelentette be a zalai városban tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján a vidékfejlesztési miniszter.
Adósságátvállalás – miről szól?
A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán később azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.
Hódmezővásárhelyen kezdődött
Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen volt az első egyeztetés, ahol Matolcsy György közölte: a kormány szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.
A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László. Az Országgyűlés elnöke azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek, és azoknak a bankoknak is segít, amelyek ezen települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.