Orbán: Egyedülálló európai teljesítmény a miénk

Egyedülálló európai teljesítménynek nevezte a miniszterelnök a minimálbér-megállapodás aláírásakor, hogy miközben a jövedelmek növekednek, a rezsiköltségek csökkennek.

2012. 12. 19. 12:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A kormány nézőpontja erről a megállapodásról sajátos, osztom azok véleményét, akik a megállapodás tényét is sikernek tartják, azokét is, akik azzal a reménnyel beszélnek erről, hogy a vásárlóérték emelkedésének hosszú folyamatát indítjuk most meg, átléphetünk a bérnövekedés korszakába” – fogalmazott a minimálbér-megállapodás aláírása előtt Orbán Viktor, aki szerint ugyanakkor a kormány nézőpontja azért sajátos, mert egy gazdasági rendszer egészében tekint erre az egyezségre.

A megállapodásért Matolcsy György felelt nemzetgazdasági miniszterként, munkáját Orbán alaposnak nevezte, megemlítve még, hogy a partnerek közötti korrekt szakmai együttműködésért Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkárt illeti köszönet. – A megállapodást nem a kormány hozta tető alá, hanem a szakszervezetek és a munkaadók, mi csak segítséget adtunk hozzá – húzta alá a miniszterelnök.

A minimálbér ügye megfogalmazása szerint összekapcsolódik a rezsiköltségek csökkentésével, ami „egyedülálló európai teljesítmény”, hiszen a bérek nőnek, a rezsiköltségek pedig csökkennek. – Joggal mondhatjuk, hogy végre ez az év jól kezdődik – szögezte le Orbán, figyelmeztetve, hogy arra azért ne gondoljon senki, hogy az embereket fel fogja vetni a pénz, de most már „elég erős ország Magyarország ahhoz, hogy megvédje magát az európai válság elszegényítő hatásától”.

A munkanélküliségről szólva elmondta, két éve folyamatosan nő a foglalkoztatottak száma, jelenleg 3,935 millió fő, 71 ezerrel több, mint egy éve, és 160 ezerrel több, mint kormányváltáskor – „természetesen a közfoglalkoztatottakkal, hiszen ők is dolgoznak, az is munka”, jegyezte meg Orbán Viktor.

Munkára lehet építeni a jövőt

A megállapodás mögött az a közmegegyezés áll, hogy Magyarország jövőjét csak munkára építheti – mondta Orbán. A miniszterelnök nagy dolognak nevezte azt, hogy mind a kormány, mind az érdekvédők, mind a munkavállalók egyetértenek ebben a gazdaságfilozófiai alapvetésben. A kormányfő szerint fontos az is, hogy hazánknak termelési központtá kell alakulnia, amelyhez rugalmas, képzett és szorgalmas munkaerőre van szükség.

Orbán felidézte azt is, hogy jövőre életbe lép a munkahelyvédelmi akcióterv, valamint emlékeztetett a gazdaságpolitikai kérdéseket tartalmazó nemzeti konzultációra, amelynek során a levelet visszaküldők elsöprő többsége egyetértett azzal, hogy a minimálbéreket meg kell emelni. A miniszterelnök elmondta, hogy a kormány tartja magát ahhoz az 1989-ben, az ellenzéki kerekasztal tárgyalásai során kialakult konszenzushoz, hogy jóléti kiadásokat egyetlen kabinet sem finanszírozhat hitelből. Hozzátette, hogy annak ellenére így látja ezt, hogy a megegyezést 2002-ben már felrúgták a szocialisták.

Minden adott lesz a növekedéshez

A miniszterelnök azzal fejezte be beszédét, hogy a gazdaságot nem a kormány működteti, az a vállalkozók és a munkavállalók dolga, a kabinet feladata az, hogy szélesítse számukra a lehetőségeket. Ennek kapcsán Orbán úgy fogalmazott, 2013-ban csaknem minden adott lesz ahhoz, hogy tartós gazdasági növekedés induljon be Magyarországon.

Elégedettek

A munkaadói és a munkavállalói képviseletek is elégedettek a jövő évi minimálbérről és garantált bérminimumról (szakmunkás minimálbér) szóló megállapodással, amelyet a szociális partnerek a kormánnyal kötöttek. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerdán a Parlamentben rendezett ünnepélyes aláírás előtt kiemelte: az egyeztetés rendkívül konstruktív, szakmai volt, és nagy értéke, hogy mindhárom oldal tárgyalóasztalhoz ült, továbbá annak ellenére létrejött a megállapodás, hogy a kormány rendeletben is megállapíthatná a minimálbért és a garantált bérminimumot.

Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke hangsúlyozta: a minimálbér és a garantált bérminimum kérdésében nagy „adósságuk” volt a vállalkozóknak a munkavállalók felé, hiszen 2007 óta nem nőtt a minimálbér reálértéke. A megállapodást biztató kezdetnek és eredményesnek nevezte. A minimálbér jövőre az idei bruttó 93 000 forintról 98 000 forintra nő, ez csaknem 5,4 százalékos növekedés; a szakmunkás minimálbér bruttó 108 ezerről 114 ezer forintra emelkedik, 5,6 százalékkal.

2007 óta először történik ilyen

2007 óta először növekszik a legalacsonyabb bérek összege, 600-650 ezer embert érintve. Január 1-jétől egységes minimálbér és garantált bérminimum van.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.