A legnagyobb mértékű segítséget kaphatja Érd

A lehető legnagyobb mértékű, 70 százalékos állami adósságátvállalásra számíthat Érd – közölte a döntést követően a megyei jogú város polgármestere.

PR
2013. 01. 17. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

T. Mészáros András (Fidesz) elmondta, hogy a 65 ezer lakosú település adóssága körülbelül 12,5 milliárd forint, ám mivel a kötvénykibocsátás nagy része svájci frankban történt, ezért az árfolyamváltozástól függően változhat az adósság mértéke is. Az önkormányzat azt szeretné, hogy a beruházási hitelek, illetve a svájcifrank-alapú beruházási célú kötvények közül ez utóbbi csomagot venné át teljes egészében az állam, de a konkrétumokról a hivatal és a szakminisztérium rövidesen megkezdődő tárgyalásain döntenek majd – magyarázta a polgármester.

Közlése szerint a 70 százalékos adósságátvállalás hátterében egyrészt az állhat, hogy Érd éves iparűzési adóbevétele mindössze 1,2 milliárd forint, ami az egy főre eső országos átlag 38,47 százalékának felel meg, másrészt a kormány úgy ítélte meg, hogy felvett hiteleiket megfelelően, városfejlesztési célokra használták fel.

Beruházások

T. Mészáros András az elmúlt hat évben megvalósult, illetve folyamatban lévő, összesen közel 40 milliárd forint összértékű beruházásokat számba véve elsőként a 30 milliárdos csatornaberuházást említette. A 250 kilométer hosszú csatornarendszer beüzemelésére 2014 első felében kerülhet sor, ezzel a korábban 20 százalékos csatornázottság 100 százalékosra nő. További 1,5 milliárd forintból Érd járóbeteg-szakellátását fejlesztették, a város mélyebben fekvő részének talajvíz-mentesítésére 700 millió forintot költöttek, míg a Gárdonyi Géza Általános Iskola felújítása 1,2 milliárd forintba került. Hasonló nagyságú összegből finanszírozták a városközpont kiépítését is – sorolta a teljesség igénye nélkül a Pest megyei település vezetője.

A 70 százalékos adósságátvállalás révén gyorsabb ütemben készülhetnek el a még be nem fejezett projektek, de a konszolidáció lehetővé teszi további uniós pályázatok önerejének gond nélküli biztosítását is – fűzte hozzá a polgármester.

Mi lesz a megyékkel?

A megyék jövőbeni szerepéről tárgyalt Orbán Viktor kormányfő a megyei közgyűlési elnökökkel január 14-én az Országházban. A 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési ciklusban a fejlesztési források legalább tíz százalékát a megyei önkormányzatok fogják elosztani. A kormány és a megyei önkormányzati vezetők tárgyalásán megállapították azt is, hogy az állam összesen 196 milliárd forint adósságot vett át a megyéktől, így a nehéz helyzetben lévő térségek sorsát rendezték. Az intézményeket az állam átvette, a megyék a jövőben területfejlesztési feladatokat látnak el.

Hol és mennyi? – Adósságátvállalás számokban:

Pintér Sándor belügyminiszter és Tarlós István főpolgármester találkozóján fény derült rá, a kormány a fővárosi önkormányzat felgyülemlett adósságából is részt vállal , a pontos részletek ugyan még nem nyilvánosak – február 15-éig kell megállapodni –, de 40 százalékot, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállalnak.


Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek.

Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.

Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.

Kaposvár 21 milliárd forintnyi adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.

Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.