Ez senkinek sem okozhat meglepetést, hiszen eleve így voltak megkötve a szerződések. Mint mondta, az NFA elsősorban azokat a megállapodásokat nézi át, amelyek esetében a nyertes gazdálkodók nem rendelkeztek haszonállatokkal, de vállalták, hogy egy éven belül a birtoknagyságnak megfelelő állományt fognak tartani. Akik a helyszíni ellenőrzés során nem tudják felmutatni az elvárt számú haszonállatot, azoktól visszaveszik a birtokot.
Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányváltás előtt gyakorlatilag nem volt haszonbérleti pályáztatás. A jelenlegi kabinet idején eddig három pályázati körben 65 ezer hektárból már több mint 40 ezret meghirdettek. Ebből több mint 25 ezer hektárt őstermelőknek, egyéni vállalkozóknak, családi gazdálkodóknak ítéltek oda. Az első körben húszezer hektáros területre kötöttek 1260 szerződést. Jelenleg ezek rendes éves felülvizsgálata kezdődött el.
A földhaszonbérleti pályázati rendszer úgy van felépítve, hogy abban spekulálni lehetetlen, azon egységes feltételekkel bárki indulhat, az elbírálás pedig a jogszabályok szerint történik – fejtette ki Budai Gyula. Emlékeztetett arra, hogy a mintegy 400 ezer hektárnyi állami termőföld több mint 80 százalékát még – a most földmutyit kiáltó – szocialisták játszották át saját klientúrájuknak, teljesen átláthatatlan módszerekkel.
A földalapkezelő sajtóosztálya a lap megkeresésére leszögezte: a hivatal a legszigorúbban ellenőrzi a megkötött haszonbérleti szerződésekben vállaltak teljesülését.
A teljes cikket a keddi Magyar Nemzetben olvashatja