Hazánk sokat javított piaci megítélésén

Tavaly jelentősen javult Magyarország kockázati megítélése, ahogy az euróövezettel kapcsolatos piaci félelmek is enyhültek.

KG
2013. 01. 22. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CMA londoni piacfigyelő cég új összeállításában – amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolja be a vizsgált szuverén adósokat – ezúttal Argentína vezeti a tíz legkockázatosabb államadós listáját, és ebben a csoportban van a valutauniós országok közül Ciprus, Portugália és Spanyolország is. Ezek az eurótagállamok olyan országokkal együtt szerepelnek a legkockázatosabb tízes csoportban, mint Pakisztán, Venezuela, Ukrajna, Egyiptom, Irak és Libanon.

Az eddigi tízes listavezető Görögországot most kivették e csoportból a CMA szakelemzői, mivel a görög CDS-tranzakciók minimális likviditása miatt nem volt mérhető a halmozott törlesztésképtelenségi valószínűség Görögország esetében. A világ tíz legkockázatosabb államadósának listáján Argentína mögött a második helyen áll Ciprus, a hatodikon Portugália, a tizediken pedig Spanyolország. Ciprust más nagy londoni házak is rendkívül kockázatos államadósnak tartják.

Ciprust leminősítették, de a piaci félelmek enyhültek

A Moody's Investors Service, a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja a minap agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal mélyen a spekulatív adóskockázati kategóriába minősítette vissza Ciprus államkötvény-osztályzatát, arra a véleményére hivatkozva, hogy a ciprusi bankrendszer feltőkésítési igényéből eredő adósságtöbblet valószínűleg fenntarthatatlannak bizonyul, és emiatt egyre nagyobb az esélye Ciprus törlesztésképtelenné válásának. A Moody's Ciprus szuverén kötvényadósságának besorolását az addigi „B3”-ról – a köztes „Caa1” és „Caa2” fokozat kihagyásával – „Caa3”-ra rontotta, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.

Európában Görögországon kívül más államadósnak nincs ilyen rossz besorolása. A „Caa” kategória – amely más hitelminősítők módszertanában a „CCC” sávnak felel meg – már rendkívüli hitelkockázatokra figyelmezteti az adott ország adósságának befektetőit.

A CMA keddi londoni elemzése szerint mindazonáltal jelentősen javult 2012 végére a globális törlesztéskockázat piaci megítélése, miután enyhültek az euróövezet részleges felbomlásával – elsősorban is Görögország kényszerű távozásával – kapcsolatos piaci félelmek. Ennek hatására a szuverén CDS-árazások a vizsgált 69 ország átlagában 16 százalékkal csökkentek a tavalyi negyedik negyedévben, Nyugat-Európában pedig a globális átlagot meghaladó mértékben, 19 százalékkal estek a törlesztéskockázat elleni biztosítási kontraktusok középárfolyamai. A CMA negyedéves kimutatása szerint ennél is jóval meredekebben, 29 százalékkal csökkentek Közép- és Kelet-Európa szuverén adósainak CDS-árazásai.

750-ről 276-ra

Magyarország a kedden ismertetett új CMA-lista 16. helyén áll 276 bázispontos tavalyi évzáró CDS-árazással, amely jórészt azonos az irányadó ötéves magyar devizakötvényre számolt jelenlegi CDS-középárfolyammal. Tavaly jelentősen javult a magyar szuverén adóskockázat e mérőszáma. A CMA előző kimutatása szerint a magyar CDS-tranzakciók középárfolyama a tavalyi harmadik negyedév végén, vagyis a szeptemberi utolsó kereskedési napon 378,9 bázisponton, a tavalyi második negyedév végén, az utolsó júniusi kereskedési nap zárásában 497 bázisponton állt.

Éppen egy évvel ezelőtt, 2012 januárjában még 750 bázispont feletti magyar CDS-árfolyamrekordokat mértek Londonban. A jelenlegi, 275 bázispont körüli magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most hozzávetőleg 275 ezer eurós éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat a londoni piacon, csaknem félmillió euróval olcsóbban, mint egy évvel ezelőtt.

A CMA kedden ismertetett tavalyi évzáró adóskockázati listája szerint a világ legbiztonságosabb államadósa törlesztéskockázati szempontból Svédország, utána Norvégia, Finnország és Dánia következik. Rajtuk kívül a legjobb tízes csoportban van még az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Svájc, Ausztria és Hollandia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.