A Mediafax román hírügynökség több sürgősségi kormányrendelet tervezetét ismertette hétfőn. Az egyik szerint február 1-jétől 60 százalékkal adóztatják meg azon gázkitermelő vállalatok jövedelmét, amelyeknek növekedni fog a bevételük a gázárak liberalizációja nyomán. Románia elfogadta ugyanis, hogy a következő években fokozatosan liberalizálja a gázárakat az ipari és a lakossági fogyasztók esetében egyaránt.
Az adó azokat a vállalatokat érinti, amelyek egyaránt foglalkoznak a gáz kitermelésével és eladásával. Nekik a gázár liberalizációjából keletkező többletjövedelmükre kell fizetniük a 60 százalékos adót.
273,5 millió lejjel nő a költségvetés bevétele
A kabinet számításai szerint ennek az adónak a bevezetése nyomán 273,5 millió lejjel (63 millió euró) nő az idei állami költségvetés bevétele, a jövő évben pedig 1,1 milliárd lejjel (253 millió euró).
Romániában az osztrák OMV tulajdonában lévő Petrom és a román állami tulajdonú Romgaz vállalat termel ki gázt. A romániai olaj- és gázkitermelő vállalatok 3,5 százalék és 13,5 százalék közötti járadékot fizetnek az államnak az általuk kitermelt szénhidrogén után, ezeket az értékeket 2004-ben állapították meg és 2014-ig érvényesek.
Egyéb különadók
Február 1-jétől a kormány a villanyáram és a gáz szállításával és eladásával foglalkozó cégek esetében is különadót vezet be, amely szintén 2014 végéig lesz érvényben. A kormány a csaknem kétéves időszakban 127,4 millió euró bevételi többlettel számol.
A román kormány az energiaipari vállalatokon kívül a más ásványi és természeti kincsek kitermelésével foglalkozó vállalatokra is terhet ró ki. Az ő esetükben az üzleti forgalmuk 0,5 százalékát kell befizetniük az államkasszába az új adó címén 2013. február és 2014 decembere között. Ez az új adó a fa, a szén, a nyersolaj, a színesfémek, az uránium és a tórium kitermelésével foglalkozó vállalatokra lesz érvényes.
Az illetékből a román állami költségvetés bevétele a tervek szerint 106,9 millió lejjel (24 millió euró) nő az idén. A rendelettervezet szövege szerint ez utóbbi különadó is a járadékok értékének 2014 utáni kiigazításáig lesz érvényben.
Hazánkban négymillió háztartás jár jól
A magyar kormány is úgy döntött a lakosság helyett, inkább a szolgáltatókra helyez pluszterhet. A kabinet december 12-i ülésén döntött a csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentésről. Giró-Szász András kormányszóvivő akkor azt hangsúlyozta: a szolgáltatóknak kell viselniük a terheket, azokat nem háríthatják át. Hozzátette, hogy a szektor 1995-ös privatizációjában részt vevő cégek az elmúlt 17 esztendőben évente átlagosan húszszázalékos nyereségre tettek szert, így a befektetés már 3,5-szer megtérült nekik.
Ezenkívül egyre szigorúbban fogják a közműcégeket, január 17-én bejelentették, évi minimum négyszeri mérőóra-leolvasásra, átlátható számlák kiállítására, valamint a nagyobb településeken ügyfélszolgálati irodák működtetésére kötelezik majd őket. A Fidesz parlamenti frakciója munkacsoportot is alakított a tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentés ellenőrzésére és nyomon követésére.
A kormány által várt összeg duplája, akár 60 milliárd forint is befolyhat évente a költségvetésbe a közműadóból – értesült még 2012. november 26-án a Népszabadság. A lap azt írja: az érintett szektorok közül az áramszolgáltatók és a távközlési cégek kapták a legnagyobb terhet, összesen 20-20 milliárd forintnyit.