Magyaroknak is munkát adhat a katari vébé

Katar lehet a magyar energiabiztonság egyik fontos szereplője a jövőben, de több területen is együttműködhet hazánk a közel-keleti országgal.

BL
2013. 01. 28. 17:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A harmadik legnagyobb földgázkészlettel rendelkező Katar a cseppfolyósított földgáz (angol rövidítéssel LNG) első számú exportőre a világon, az ország GDP-jének több mint fele az energiahordozók szektorából származik – mondta a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a katari fővárosból telefonon az MTI-nek.

Gáz, villamos energia, vasút

Közölte: hétfőn Dohában a katari energiaügyi és ipari miniszterrel aláírta a két ország közötti energiaügyi együttműködési szándéknyilatkozatot. Ez a dokumentum keretet ad azokhoz a jövőbeni a megbeszélésekhez, amelyek arról szólnak majd, hogy Magyarország – sikeres tárgyalások esetén – miként juthat cseppfolyósított katari gázhoz. Az egyeztetéseknek témája lesz az is, hogyan tudnak magyar cégek részt venni a közel-keleti állam villamosenergia-infrastruktúrájának modernizálásában, valamint a Mol és a Qatar Petroleum közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése – sorolta.

Az államtitkár elmondta, egy év alatt 40-ről 60 millió dollárra növekedett a kereskedelmi forgalom a két ország között, de még így is bőven van kihasználatlan kapacitás a gazdasági kapcsolatokban. Ehhez jó alapot adhat a 2016-ig mintegy 60 milliárd dolláros költségvetésű katari nemzeti fejlesztési stratégia, amelyben a magyar cégeknek elsősorban az információs és kommunikációs technológia, az egészségügyi ipar, valamint az út- és vasútépítések területén nyílnak jó esélyeik – tette hozzá.

A vasúttal kapcsolatban megjegyezte, hogy mivel a katari vasút 35 milliárd dolláros fejlesztése éppen most kezdődik, erőteljes szándék mutatkozik a közel-keleti ország részéről magyar felsőoktatási intézményekkel való együttműködésre a vasútműszaki képzésben. A katari kereskedelmi és üzleti ügyek miniszterével Szijjártó Péter abban egyezett meg, hogy hamarosan aláírják a gazdasági együttműködési megállapodást, amelynek nyomán a két kormány gazdasági vegyes bizottságot hoz létre.

Szorosabb kapcsolatok Katarral

Katar emellett együttműködne Magyarországgal agrárügyekben is, így például közös mezőgazdasági vállalatok megalakításában a baromfi-, bárány- és szarvasmarha-tenyésztés, valamint a búzatermesztés területén – ismertette a külgazdasági államtitkár. A két ország arról is tárgyal – folytatta –, hogy a magyar vállalatok be tudnak-e kapcsolódni, és ha igen, hogyan, a 2022-es katari labdarúgó-világbajnokság előkészületi munkálataiba.

Szijjártó Péter tárgyalt Dohában a külügyi államtitkárral is, akivel megállapodtak: Magyarország szívesen játszik szerepet abban, hogy Katar és az Európai Unió kapcsolatai még szorosabbak legyenek, és támogatja, hogy az EU hozzon létre egy állandó képviseletet a közel-keleti állam fővárosában.

A keleti nyitás egy külpolitikai és külgazdasági stratégia, amely négy pilléren alapul: a kapcsolatépítésen Kínával és a Távol-Kelet országaival, a FÁK országaival és a kaukázusi köztársaságokkal, mert Magyarország kínálati struktúrája és ezen államok kereslete jól fedi egymást. Fontos partnerek a Nyugat-Balkán országai, továbbá az arab világ – mondta korábban Szijjártó Péter, hozzátéve, hogy a legnagyobb erőfeszítésekre az arab országok esetében volt szükség a kapcsolatok újjáépítéséhez.

A kormány felismerte, hogy a nyugati országok versengenek a keleti szövetségkötési lehetőségekért, így Magyarország is benevezett ebbe a küzdelembe, és komoly erőfeszítéseket tesz a sikerért – mondta Szijjártó Péter a magyar–azeri tárgyalások kapcsán. Más alkalommal elmondta: keresik azokat a projekteket, amelyek a kínaiak által létrehozott alapokból finanszírozhatók. Nemcsak nemzeti, hanem regionális hatású tervekről is szó van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.