A kereskedelmi bankok jól jártak a magas alapkamattal

A bankok jól jártak az uniós szinten is rendkívül magas jegybanki alapkamattal, hiszen biztonságos módon, „munka nélkül” jutottak profithoz.

Károly Gábor
2013. 02. 21. 15:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) januári hitelezési felmérése szerint a vállalati hitelek feltételei 2012 utolsó negyedévében nem változtak, miközben a háztartási hitelek feltételei tovább enyhültek – hangzott el a jegybank csütörtöki tájékoztatóján. A bankok véleménye szerint a vállalati hiteleknél enyhítésre lehet számítani. Ugyanakkor az elemzést irányító Fábián Gergely, az MNB szenior elemzője jelezte, hogy a prognózis szerint 2014 végéig nem lehet fordulatra számítani a vállalati hitelezésben. Magyarázatként hozzátette: a bankok megkérdezésével készült felmérés azt rögzíti, hogy a korábbi széles körű szigorítások miatt további korrekcióra lenne szükség, hogy a vállalati hitelkínálatban bekövetkezzen a fordulat.

A banki környezet tehát nem tette lehetővé, hogy bővüljön a vállalati hitelezés, mely az MNB jelentése szerint is „beragadt” 2012 végére. A jegybanki alapkamat folyamatos csökkentésével a kereskedelmi bankoknak ugyanakkor már nem éri meg „felesleges pénzeiket” az MNB-nél parkoltatni, hiszen kevesebb kamatot kapnak a betett forrásokra. Ugyanakkor a vállalati hitelekre továbbra is kicsi a kereslet, így ez önmagában nem oldja meg a „hitelszűkét”.

Boros Imre közgazdász korábban az MNO-nak elmondta, hogy a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) érkezett, el nem költött források az MNB devizatartalékába kerültek, csakúgy mint a bankoktól visszaérkező kölcsön. Ez veszteséget okozott a nemzetgazdaságnak. Hangsúlyozta, hogy a bankok visszavonták a forrásokat a gazdaságtól és betették a jegybankba, így visszaesett a hitelek kihelyezése is. A szocialista kormány ezt akkor rendben lévőnek találta, szemben az Orbán-kabinettel, és Simor András jegybankelnök káros kamatemelései ellen sem volt kifogása a Gyurcsány-kormánynak.

Ezzel a felvetéssel kapcsolatban Csath Magdolna közgazdász portálunknak elmondta, hogy „az alapkamat és a vállalati hitelezés között nincsen ilyen szoros összefüggés, bár korábban nagyokat lehetett nyerni a magas kamaton a jegybanknál”.

Bod Péter Ákos is elismerte, hogy „logikailag jogos” az a felvetés, miszerint a magas alapkamat miatt inkább a jegybanknál tartják a kereskedelmi bankok a pénzeiket, semmint kihelyeznék azokat vállalati hitelek formájában. A közgazdász ugyanakkor kiemelte, hogy a magas alapkamat jelzi a pénz árát, továbbá a jegybank esetében egy-két hetes, illetve napos pénzekről beszélünk.

„A hitelkamat mértéke a gyűjtött betétek mértékétől, a bankok költségeitől, továbbá a hitelfelvevők minőségétől függ. Másodlagos az alapkamat szerepe. Ugyanakkor a betétek nőnek, a megtakarítási hajlandóság javult” – húzta alá Bod Péter Ákos. Az alapkamat eddigi csökkentésével kapcsolatban a közgazdász elmondta, hogy az a forint árfolyamában nem okozott gondot, ahogy a megtakarításokkal kapcsolatban sem hallott problémákról.

„Nem látják jó üzletnek a hazai gazdaság finanszírozását a kereskedelmi bankok, s nem bíznak a gazdasági kilátásokban, míg további probléma, hogy ezen bankok anyabankjai sem bátorítják a leánycégeiket a hitelezésre” – emelte ki Csath Magdolna. A közgazdász „hármas hatásról” beszél a vállalati hitelkihelyezéssel kapcsolatban: biztonságosabb a „munka nélkül” szerezhető pénz, azaz a jegybanknál tartani a forrásokat, az anyabankok kiviszik a pénzt, a lakosság és a vállalkozások hitelkereslete pedig kicsi.

Csath Magdolna a vállalkozásokkal kapcsolatban kiemelte, hogy vállalati hitelezés szempontjából főleg a kis- és középvállalkozások (kkv-k)  jöhetnek szóba, hiszen a nagyobb, multinacionális cégek otthon veszik fel a hiteleket. „A legnagyobb probléma, hogy a hazai kkv-k nem keresnek hitelt, nincsen kereslet, ugyanis el vannak adósodva, így eszük ágában sincs új hiteleket felvenni” – emelte ki a közgazdász. Az alapkamat mértékével kapcsolatban elmondta, hogy az még „így is magas az uniós szintekhez képest”.

Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató igazgatóságának elnöke a jelenlegi monetáris politikával kapcsolatosan egy szerdai konferencián úgy foglalt állást, hogy meg kell nézni, az 5 százalékos alapkamat közelében miként reagál a forintárfolyam, illetve hogyan hat ez a kamatszint a gazdasági szereplőkre, illetve a hitelkamatokra. „Nem mondom, hogy nem érdemes” tovább csökkenteni a kamatot, de meg kell állni megnézni, hogy milyen hatása van – tette hozzá.

Barcza György a jegybanki politika sorsáról szóló vitával kapcsolatosan kiemelte: nagy kérdés, hogy dogmatikus vagy pragmatikus szempontokat kell-e figyelembe venni. Magyarországon sokan hajlamosak dogmatikai megközelítést alkalmazni, azaz átvesznek külföldi példákat anélkül, hogy azt néznék, hogy ezeknek az elveknek melyek az előnyei, illetve a hátrányai – jegyezte meg a  Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője.

A teljes hitelállományhoz viszonyítva a 90 napon túl nem teljesítő vállalati hitelek aránya 2012 utolsó negyedévében 19 százalékra csökkent a múlt év második, illetve harmadik negyedévi 20 százalék fölötti arányról. Ennek nyomán az MNB arra számít, hogy a portfolió javulása is növelheti a bankok kockázatvállalási hajlandóságát. A háztartási szektorban, ahol a hitelek feltételei tovább enyhültek a múlt év utolsó negyedévében, a bankok élénkülő hitelkeresletre számítanak, elsősorban a lakáshiteleknél, ami az állami kamattámogatási program módosított feltételeinek tulajdonítható.

Ugyanakkor figyelmeztető jel, hogy 2010 negyedik negyedéve óta a bankok hitelezési várakozásai rendre felülmúlták a tényleges hitelkihelyezés állományát, az eltérés a lakáshiteleknél nagyobb, mint a fogyasztási hiteleknél. A lakossági szektorban a teljes hitelállományhoz viszonyítva az előző negyedévéhez képest 2012 negyedik negyedévében kissé, 16,4 százalékra nőtt a 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya. Az elemzésből az is látszik, hogy a már átstrukturált jelzáloghiteleknél a 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya 5,5, a 30–90 napos késedelmes hitelek aránya pedig további 1,7 százalék, azaz az aggodalomra okot adó hitelek aránya 7,2 százalék. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.