Nem az a lényeg, ki lesz az új elnök

Az új jegybankelnök, illetve az új jegybanki eszközök szerepe is szóba került egy szerdai konferencián, melyen a monetáris politika jövőjéről polemizáltak szakértők.

WL
2013. 02. 20. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató igazgatóságának elnöke egy a jegybanki szerepváltozás lehetséges következményeiről rendezett konferencián irrelevánsnak nevezte, hogy ki lesz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új elnöke. Inkább az a meghatározó, hogy a szervezet fenntartja-e inflációs célkövetési rendszerét, és ha igen, akkor milyen kívánatos inflációs szintet határoz meg – mondta. Hozzátette: az is nagy kérdés, hogy a jegybank áttér-e egy amerikai típusú, duális mandátumú, az árstabilitás mellett a foglalkoztatás bővítését is célzó monetáris politikára.

Heim Péter szerint az is felvetődhet, hogy meg kell-e tartani a jelenlegi 3 százalékos inflációs célt, vagy érdemes-e áttérni egy magasabb, 4 százalékos inflációs célra, esetleg egy szélesebb sávú, 2,5–4 százalékos inflációs sávot érdemes megcélozni. Véleménye szerint inkább a német ortodoxia, azaz az eddigi mandátum követése a célszerű az eddigi, alacsonyabb inflációs céllal.

A közgazdász szerint nem érdemes Magyarországon nagy mértékben nem konvencionális jegybanki eszközöket alkalmazni, hiszen ezekkel nem is lehet eszközleépítés idején nagy hatást elérni. A banki hitelezés újraindulása azon múlik, hogy a hitel-betét arány mikor éri el a 80-90 százalék közötti szintet – mondta, hozzátéve, hogy ez várhatóan jövő nyáron következik be.

Heim Péter a jelenlegi monetáris politikával kapcsolatosan úgy foglalt állást, meg kell nézni, hogy az 5 százalékos alapkamat közelében miként reagál a forintárfolyam, illetve hogyan hat ez a kamatszint a gazdasági szereplőkre, illetve a hitelkamatokra.  „Nem mondom, hogy nem érdemes” tovább csökkenteni a kamatot, de meg kell állni megnézni, hogy milyen hatása van – tette hozzá.

Simor meghallgatását kezdeményezik

Jövő hétfőre kezdeményezi a Fidesz Simor András jegybankelnök költségvetési bizottsági meghallgatását a központi bankról szóló számvevőszéki jelentés ügyében. A Fidesz arra vár választ, hogy a nemzeti bank betartja-e a törvényeket. „Ha ez nem így történt, akkor ennek következményei kell, hogy legyenek” – közölte Puskás Imre, aki egyúttal nyilvánvalónak nevezte, hogy Simor Andrásnak eleget kell tennie a meghívásnak.

Ismert, az Állami Számvevőszék az MNB működését vizsgáló jelentésében azt állapította meg, hogy a nemzetközi szervezetektől a magyar állam által lehívott hitelekkel kapcsolatban a jegybank a hatáskörét túllépve, felhatalmazás nélkül, a hitelintézeti törvény előírásait megsértve, az üzleti titkok körébe tartozó adatokat szolgáltatott a 7 legnagyobb kereskedelmi bankról a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF-nek) 2008 és 2010 között.

Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató vezető elemzője  a jegybanki politika sorsáról szóló vitával kapcsolatosan kiemelte: nagy kérdés, hogy dogmatikus vagy pragmatikus szempontokat kell-e figyelembe venni. Magyarországon sokan hajlamosak dogmatikai megközelítést alkalmazni, azaz átvesznek külföldi példákat anélkül, hogy azt néznék, hogy ezeknek az elveknek melyek az előnyei, illetve hátrányai – jegyezte meg.

Példaként említette, hogy Németországban az árstabilitást korábban a jegybank a márka/dollár árfolyamának stabilitásával definiálta. Később az amerikai infláció felpörgésével, majd az euró bevezetésének szükségessége miatt tért át a német monetáris politika arra az inflációkövetésre, amelyet most az Európai Központi Bank is követ – magyarázta, hozzátéve, hogy ez az „ultradogmatikus álláspont”  később számos, az euróövezet perifériájához tartozó állam szempontjából alkalmatlan volt.

Barcza szerint egy jegybankár teljesítményét azon lehet lemérni, hogy teljesíti-e az árstabilitás elérésére vonatkozó jegybanki célkitűzést. Nem az a lényeg, hogy mennyire hiteles, szerethető ember, hanem az számít, hogy mennyi az infláció – fogalmazott.

Barcza György a hír24-en olvasható keddi interjújában a jegybank leendő új vezetésének gazdaságélénkítési lehetőségeivel kapcsolatban kifejtette: a kamatszint stabil, a februári esetleges kamatcsökkentéssel 5,25 százalékos lesz az alapkamat, nagyjából erre számít a piac. Elképzelhetőnek tartja, hogy az új jegybanki vezetés nem csinál majd semmit pár hónapig, kivár, hogy az eddigi lépéseknek milyen hatása lesz.

Barcza a jegybank lehetséges unortodox eszközeivel kapcsolatban az interjúban elmondta: ha az államadósság szintje a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartásával csökken, akkor lehet mozgástér további vágásra. Az alapkamatnál kisebb mértékben, akár 1-2 százalékos kamattal is lehetne a bankoknak kölcsönadni a kis- és középvállalati hitelkihelyezések növelésére, de szóba hozta a devizatartalék felhasználásának javítását is, amely rekordszinten van, miközben a lakosságnak és az államnak a devizahitele magas. Ezt csökkenthetné úgy a jegybank, ha a piacról visszavásárolna állampapírokat. Egy másik lehetőségnek azt nevezte, hogy a kereskedelmi bankoknak lehetne ebből olcsó devizaforrást biztosítani, és megegyezni velük, hogy továbbadják a lakosságnak. Barcza úgy véli, 5 milliárd euróig a befektetők szemében nem lenne veszélyes a devizatartalékok felhasználása. Sőt, a piac pozitív reakciója sem lenne meglepő, hiszen a lakosság terhei csökkenhetnének ezzel.

A konferencia nyitóelőadásán Csillag István egykori gazdasági miniszter a bizalom szerepét hangsúlyozta, és megjegyezte: a következő jegybankelnöknél azzal kell számolni, hogy az ismert, a többi fejlett országban megszokott monetáris módszereket félretéve a jegybank új módszereket fog alkalmazni. Kákosy Csaba korábbi gazdasági és közlekedési miniszter szerint „hiteles személyek nélkül nincsen hiteles gazdaság- és monetáris politika”. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője úgy vélte, egy hitelezési fordulathoz nem a jegybank, hanem leginkább a kormány tud lépéseket tenni.

Az eseményen felszólalók egyetértettek abban, hogy nem lenne nagy meglepetés, ha Matolcsy György jelenlegi nemzetgazdasági miniszter lenne az új jegybankelnök. A szakemberek egyetértettek abban is, hogy markáns piaci reakció sem lenne ebben az esetben, hiszen a piacok is őt tartják a legesélyesebbnek a pozíció betöltésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.