A szaktárca kiemeli, hogy az eddig megjelent adatok alapján 2011 negyedik negyedévéhez viszonyítva öt országnak sikerült mérsékelnie adósságrátáját – hazánk mellett Görögországnak, Svédországnak, Lettországnak és Lengyelországnak.
Görögországnak 18 százalékot sikerült lefaragnia a rátából, köszönhetően annak, hogy a befektetők az adósság egy részét elengedték, ez viszont torzítja az összehasonlítást. Ezt leszámítva, hazánk csökkentette a legjobban az adósságrátáját, 2011 negyedik negyedévéhez képest mintegy 2,4 százalékponttal.
Hazánkban a 2012 negyedik negyedéves államadóssági adat enyhe emelkedése a harmadik negyedévhez viszonyítva a forint gyengülésének, illetve a gazdasági teljesítmény kismértékű csökkenésének tudható be, azonban a kormány továbbra is jól áll az adósság elleni harcban, hiszen 2010 második negyedévéhez képest 6,4 százalékponttal mérsékelte GDP-arányos adósságrátáját. A szocialista kormányok alatt az államadósság emelkedő trendet mutatott – közölte az NGM.
Az Orbán-kormány a szocialista kormányoktól örökölt 85,3 százalékról csökkentette a GDP 79 százalékára az államadósságot.
A múlt évben 2011 végéhez képest közel négy százalékponttal mérséklődött az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, a jóváhagyott költségvetési program szerint ez a megkezdett folyamat várhatóan 2013-ban is folytatódik – közölte február 13-án az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Magyarország „figyelemre méltó” sikerű devizakötvény-kibocsátással tért vissza a nemzetközi tőkepiacra, mivel egy ilyen kibocsátás még alig egy évvel ezelőtt is lehetetlennek tűnt. A tranzakciónak ugyanakkor megvannak a potenciális kockázatai is, például növelheti az adósságszolgálati költségeket – vélekedtek február 13-i elemzéseikben londoni pénzügyi szakértők.
Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára február 16-án Bécsben a magyar–osztrák gazdasági kapcsolatok további erősítéséről tárgyalt. Arról is beszélt osztrák tárgyalópartnereivel, hogy Magyarország európai sikertörténet lesz, hiszen a folyamatosan csökkenő államadósság mellett három egymást követő évben 3 százalék alatt tudja tartani a költségvetési hiányt, ezért abban bíznak, hogy az Európai Unió kiengedi Magyarországot a 2004-es EU-csatlakozása óta tartó túlzottdeficit-eljárás alól.
Az államtitkár szerint a tárgyalások alapján „egyértelműen számíthatunk az osztrákokra, amikor arra törekszünk, hogy a túlzottdeficit-eljárás során kizárólag az európai szabályok és a valós költségvetési adatok alapján szülessen döntés”. Hozzátette: a magyar kormány úgy látja, hogy az európai szabályok és a valós költségvetési adatok alapján nem hozhat más döntést az EU, mint hogy kiengedi Magyarországot az eljárás alól. Közölte: tárgyalásain az energiabiztonság is szóba került, Ausztriának is az az érdeke, mint Magyarországnak, hogy minél több forrásból, minél több útvonalon szerezze be az energiahordozókat.