Begurultak Amerikában: beperlik a hitelminősítőt

Az amerikai kormány be kívánja perelni a Standard & Poor'st, azt állítva, hogy a hitelminősítő 2007-ben csalárd módon magasra értékelt egyes jelzálog fedezetű hitelkötvényeket.

NT
2013. 02. 04. 22:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez az első alkalom, hogy Washington a pénzügyi válsággal kapcsolatban eljárást kezdeményez valamely nagy hitelminősítő ellen. Az NPR közszolgálati rádió szerint Washington azután döntött a pereskedés mellett, hogy megszakadtak a céggel a tárgyalások a jóvátételről.

A Standard & Poor's tulajdonosa, a McGraw-Hill részvényei a bejelentés nyomán 13 százalékkal zuhantak. A hitelminősítő visszautasította az amerikai kormány vádját, alaptalannak nevezve azt. Az S & P közlése szerint az igazságügyi minisztérium arról tájékoztatta a céget, hogy a jelzálogadósság minősítése miatt polgári peres eljárást akar kezdeményezni, a kormány részéről büntetőjogi vádak nem merültek fel.

A hitelminősítő sajnálja

Az S & P szerint a kormányzati döntés „figyelmen kívül hagyja” azt a tényt, hogy a cég a kockázatos jelzáloghitelekkel kapcsolatban ugyanazokat az adatokat vizsgálta, mint a többi piaci szereplő, valamint az amerikai kormány tisztségviselői, akik 2007-ben nyilvánosan kijelentették, hogy a másodlagos jelzálogpiacon felmerülő problémák hatása korlátozottnak tűnik.

Közleményében az S & P „mély sajnálatának” adott hangot amiatt, hogy egyes értékpapírok minősítésénél „azokban a viharos időkben nem tudta teljességgel előre látni a gyorsan romló körülményeket az Egyesült Államok jelzáloghitel-piacán”.

Az S & P, a Moody's és a Fitch Ratings hitelminősítőket azzal vádolják, hogy hozzájárultak a válsághoz, mivel AAA osztályzatot adtak olyan, összességében több ezer milliárd dollárt érő, kockázatos értékpapíroknak, amelyek fedezetét másodlagos jelzáloghitelek biztosították. Ezek a papírok az ingatlanpiaci buborék kipukkadása és a lakáskölcsönök törlesztésének elmaradása miatt nagyon elértéktelenedtek, az amerikai bankok pedig több tízmilliárd dolláros veszteséget szenvedtek el.

A Moody's Investors Service hitelminősítő cég anyavállalatának, a Moody's Corporationnek a részvényei hétfőn 11 százalékot estek.

Németország nem hagyja magát

A S&P-t Németországból is érték „meglepetések”, hiszen a német szövetségi legfelső bíróság (BGH) döntése alapján meg lehet támadni jogi úton a nagy hitelminősítőket. Egy ottani nyugdíjas pont az említett hitelminősítő értékelésére hagyatkozva vásárolt 2008-ban a Lehman Brothers amerikai befektetési bank kötvényeiből, a bank azonban alig néhány hónappal később csődbe ment, a megvásárolt kötvények pedig elértéktelenedtek.

Az Európai Parlament is bekeményít

Az Európai Parlament túlnyomó többséggel megszavazta korábban Strasbourgban a hitelminősítő intézményekre vonatkozó szabályok szigorítását. Ennek értelmében az ilyen intézmények ezentúl csak adott időpontokban adhatnak ki értékelést, az általuk megkárosított befektetési intézmények pedig bírósághoz fordulhatnak kártérítésért. Emellett a hitelminősítőknek csak korlátozott részesedésük lehet az általuk minősített vállalatokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.