A kisbefektető arra hivatkozva követel 30 ezer eurót a hitelminősítőtől, hogy annak pozitív értékelésére hagyatkozva vásárolt 2008-ban a Lehman Brothers amerikai befektetési bank kötvényeiből, a bank azonban alig néhány hónappal később csődbe ment, a megvásárolt kötvények pedig elértéktelenedtek.
Egy nyugdíjas indíthatja el a lavinát
Összesen nagyjából ötvenezer német kisbefektető járt úgy, mint a 63 éves nyugdíjas, német bíróságok azonban mostanáig elutasították a kártérítési követeléseket. A BGH döntése nyomán változhat a helyzet, perek ezrei indulhatnak el. A testület határozatában kimondta, hogy az ügyben német bíróság az illetékes, mert a felperes német állampolgár és Németországban van a bejelentett lakhelye. A legfelső bíróság a frankfurti tartományi felső bírósághoz utalta az ügyet.
A döntésből nem következik automatikusan, hogy a kisbefektetők pénzhez jutnak, hiszen a BGH csak utat nyitott a lehetséges perek előtt – emelik ki szakértők a Handelsblatt üzleti lap online kiadásában csütörtökön megjelent beszámoló szerint. Próbálkozni érdemes, különösen azoknak, akik sokat veszítettek a Lehman-kötvényekkel, de a siker korántsem biztos. Bizonyítani kellene egyebek között azt, hogy a befektető közvetlenül a hitelminősítői megítélés hatására döntött a pénzügyi termék megvásárlása mellett, és a tranzakció pillanatában érvényben lévő hitelminősítői besorolás téves volt – mondták szakértők.
Az ilyen típusú kártérítési igények „teljességgel megalapozatlanok” – nyilatkozott csütörtökön a Standard & Poor’s németországi képviseletének egy szóvivője. Hozzátette: a társaság korábban is mindig hangsúlyozta, hogy a hitelminősítői besorolás a cég véleményét tükrözi, és a piaci szereplők felelőssége, hogy figyelembe veszik-e ezeket a véleményeket.
Az Európai Parlament is bekeményít
Az Európai Parlament túlnyomó többséggel megszavazta szerdán Strasbourgban a hitelminősítő intézményekre vonatkozó szabályok szigorítását. Ennek értelmében az ilyen intézmények ezentúl csak adott időpontokban adhatnak ki értékelést, az általuk megkárosított befektetési intézmények pedig bírósághoz fordulhatnak kártérítésért. Emellett a hitelminősítőknek csak korlátozott részesedésük lehet az általuk minősített vállalatokban. A hitelminősítőknek ezentúl be kell mutatniuk az értékelésüket alátámasztó tényezőket. Az egyes országok államadósságára vonatkozó értékelésekkel nem törekedhetnek az ország gazdaságpolitikájának befolyásolására. Államadósság-besorolást a hitelminősítők ezentúl évente legalább kétszer, de legfeljebb háromszor bocsáthatnak ki az előző év végén meghatározott naptár szerint. Az eredményeket az európai tőzsdezárást követően, de a piacok nyitása előtt legalább egy órával kell nyilvánosságra hozni.
A hitelminősítők közelmúltban történt minősítési hullámai
• Az eddigi stabilról negatívra rontotta a brit államadósság kilátásait a Standard & Poor’s.
• Hét magyar bank osztályzatait vette leminősítési felülvizsgálat alá a Moody's Investors Service.
• Megerősítette Lengyelország elsőrendű besorolását a Moody's. A világ legnagyobb hitelminősítője változatlanul stabilnak tartja a lengyel államkötvényeket.