A magyar kötvények árazása a várakozások szerint 345 bázisponttal haladja majd meg az 5 éves amerikai benchmark-, és 355 bázisponttal a 10 éves amerikai benchmark-kötvény árazását. A kibocsátás összegét és a pontos árazást kedden később jelentik be. A kibocsátás főszervezői a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs pénzintézetek.
Az ÁKK Zrt. mandátumot adott a BNP Paribas, a Citigroup, a Deutsche Bank és a Goldman Sachs pénzintézeteknek egy amerikai dollárban denominált benchmark kötvény kibocsátás megszervezésére Magyarország számára – közölte az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) kedden.
A piacok számítottak a kötvénykibocsátásra az elmúlt néhány hétben az Egyesült Államokban és Európában tartott magyar befektetői „roadshow” után. A dollárkötvény-kibocsátás egyébként szakértők szerint egyértelmű jele annak, hogy a kormány nem vár tovább a Nemzetközi Valutaalapra, és a szervezettel való megállapodás nélkül lép ki a deviza-állampapírpiacra.
Jól sikerült a korábbi kötvénykibocsátás
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által decemberben közzétett, ez évre vonatkozó kibocsátási terv szerint idén 5,1 milliárd euró devizaadósság jár le, amelyet 4-4,5 milliárd euró devizakibocsátással, illetve a lakossági eurókötvényből (Pemák) 400 millió eurós, valamint a nemzetközi pénzügyi szervezetektől kapott további 400 millió eurós forrásbevonással kíván finanszírozni.
Az ÁKK január közepén jelezte, hogy új sorozatot indít a Pemákból, mivel az értékesítés már elérte az egymilliárd eurót. Az adósságkezelő akkor hangsúlyozta, hogy a Pemák kibocsátása és sikeres értékesítése nem helyettesíti a nemzetközi tőkepiacon való megjelenést. A szervezet jelezte, a tőkepiaci kibocsátások időzítését és devizanemét a piaci helyzet alapján határozza meg.
A Pemák-értékesítések felfutása olyan mértékben emelte a kormány devizabetét-állományát, hogy külföldi forrásbevonás nélkül is lehetővé tette a következő esedékes IMF-hitelrészlet január 25-ei előtörlesztését. Mindezt úgy, hogy közben a tartalékok tovább emelkedtek.