Magyarország 607 millió eurót lejárat előtt fizetett vissza a 2008-ban felvett IMF-hitelből – jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken Kecskeméten. A törlesztés február 12-ig lett volna esedékes, Magyarország azt japán jenben pénteken teljesítette – mondta a miniszter.
A hitelből 2014. október 28-ig további 5,5 milliárd euró törlesztés van hátra – tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter. Az IMF-fel Magyarország 10,5 milliárd SDR összegű készenlétihitel-megállapodást kötött 2008. november 6-án, amelyből összesen 7,6 milliárd SDR-t (8,8 milliárd euró) hívott le 2009 szeptemberéig. Ezzel párhuzamosan született meg az Európai Unióval egy kétéves lehívási időtartamú, 6,5 milliárd eurós folyó fizetési mérleget támogató hitelmegállapodás, amelyből ténylegesen 5,5 milliárd eurót hívott le Magyarország.
A PEMÁK tette lehetővé
A mostani, határidő előtti törlesztést az tette lehetővé, hogy „elkapkodták” a Prémium Euró Magyar Államkötvényt, amelyből összesen 1,325 milliárd euró értékben értékesített az államkincstár.
Az elsősorban lakossági értékesítésre szánt, de bel- és külföldi intézményi befektetők számára is elérhető, hároméves futamidejű, az uniós inflációhoz kötött kamatozású devizakötvény értékesítését november 20-án kezdték meg, eredetileg 200 millió euró értékben hirdették meg, majd a nagy kereslet miatt többször felemelték a keretet.
Az mno.hu már tavaly beszámolt róla, hogy akár az IMF-megállapodást is okafogyottá teheti egy sikeres euróalapú állampapír kibocsátása.
2008-as megállapodás – IMF-féle sikersztori
Ahogy azt az mno.hu tavaly szeptemberben megírta, sajátságos módon sikersztorinak nevezte az IMF 2008–2009-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentették. A Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok ezen diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtották.
Orbán Viktor miniszterelnök szeptemberben riasztónak nevezte a 2008-as IMF-megállapodást, kiemelve, hogy akkor 600 milliárd forintos gyorssegélyt adtak a – jelentős részben külföldi – bankoknak, ezért kellett csökkenteni a nyugdíjakat, a béreket és a szociális juttatásokat.