Több mint 3500 lakás kerül kalapács alá március végéig – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének legfrissebb adataiból. A bankok a kényszerértékesítésekre vonatkozó jogszabály szerint ez idő alatt 5038 ingatlant dobhatnának piacra, ám a rendelkezésükre álló kvótát várhatóan csak 71 százalékban fogják kihasználni. Az előírás szerint a bankok negyedévenként a kilencven napnál nagyobb elmaradásban lévő hitelek fedezeteként szolgáló ingatlanoknak négy százalékát jelölhetik ki eladásra. Ez az arány évről évre emelkedik. Tavaly még csak a lakások három százaléka, 2011-ben pedig a két százaléka kerülhetett árverésre egy negyedévben.
Az idei első három hónapra kijelölt 3560 lakás egyébként jelentősen meghaladja a 2012-ben eladni próbált ingatlanok számát. Tavaly az első negyedévben 2943 lakást jelöltek ki a bankok eladásra, igaz, ez a szám az akkor érvényben lévő kvóta 83 százalékát tette ki. Hogy miért nem használják ki teljes mértékben a kvóta kínálta lehetőségeket a bankok, arról nincs vita a szakértők között. Állításuk szerint az árverezéseken olyan alacsony árat kapnak a lakásokért, amennyiért nem éri meg eladni azokat. Épp ezért alaposan megrostálják a bedőlt hiteleket, és azokat a lakásokat tűzik ki árverésre, amelyeknél van némi remény arra, hogy elfogadható árat kapnak érte.
– Az olyan kevésbé tetszhalott lakáspiacokon, mint például a főváros vagy a nagyobb megyei jogú városok, magasabb a kvóta kihasználtsága – állítják a szakértők. Az árverezendő lakások településenkénti megoszlása ugyan a PSZÁF-adatokból nem olvasható ki, de az látszik, hogy Budapesten és Pest megyében legmagasabb az eladott lakások száma: 2011 utolsó negyedéve óta 17 ezer lakást jelöltek ki árverezésre a bankok. Ezek több mint negyede a fent említett régióból került ki.
A teljes cikket elolvashatja a Magyar Nemzet csütörtöki számában.