A ciprusi helyzet veri a forint körüli hullámokat

A forint hétfői árfolyam-ingadozása „közvetlenül és egyértelműen” a ciprusi helyzetre vezethető vissza a gazdaságstratégiáért felelős államtitkár szerint.

GB
2013. 03. 18. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cséfalvay Zoltán hétfőn a Parlamentben újságírók előtt úgy fogalmazott: a ciprusi kormány intézkedése egyértelmű jelzés arra is, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) mentőakcióinak van olyan közvetlen hatásuk, amely a lakosságot mélyen érinti. „Ha eddig ez nem volt világos a magyar állampolgárok számára, akkor önmagában ez a lépés, ami Cipruson történt, ezt világossá tette”– fogalmazott a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Kiemelte, hogy ezzel szemben Magyarországon a gazdaság fundamentumai egészségesek: 3 százalék alatt az államháztartási hiány, az ország három éve folyamatosan a piacról finanszírozza magát, a GDP-arányos államadósság csökken, a fizetési mérleg pedig folyamatosan pozitív szaldóban van.

Az államtitkár múlt heti hírekre reagálva leszögezte: a magyar kormány eltökélt abban, hogy tartja a három százalék alatti államháztartási hiányt, tehát semmilyen választási költségvetést nem tervez. Úgy fogalmazott: a kormány tudja, milyen nehéz volt ennek a helyzetnek a megteremtése, és ennek megtartása „politikai felelősség”.

Emellett hangsúlyozta azt is: a magyar kormánynak és Magyarországnak nem érdeke a gyenge valuta vagy a valuta leértékelése. Cséfalvay Zoltán szavai szerint a versenyképesség erősítéséhez más utakon lehet eljutni: ahhoz jó infrastruktúra, alacsony adók, rugalmas munkaerőpiac és kutatás-fejlesztés szükséges, vagyis „mindaz, amit az elmúlt két évben Magyarország bevezetett”. Végül elmondta azt is: „különösen ilyen helyzetekben értékelődik fel” a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rekordmagasságú tartaléka, „amely éppen arra szolgál, ami a neve: tartalék”.

A forint hétfőn délutánra korrigálta a ciprusi hírek hatására a reggeli és délelőtti órákban elszenvedett veszteségeinek egy részét. Az eurót délután negyed ötkor 305,88 forinton jegyezték a bankközi devizakereskedelemben, szemben a délelőtti 308,4, a kora reggeli 306,26, és a péntek esti záró 305,21 forinttal. A legmagasabb eurójegyzés hétfőn 308,65 forint volt, ami tizennégy havi csúcs, a legalacsonyabb pedig 305,41 forint.

A ciprusi mentőcsomag körül kialakult helyzetre való tekintettel lemondta keddi, budapesti látogatását Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa – közölte hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium kommunikációs titkársága. Az európai biztos előbb Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel tartott volna közös sajtótájékoztatót, majd az Európai Bizottság budapesti képviseletén tartott volna előadást „Gazdasági és monetáris unió – az európai növekedés motorja” címmel.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek szombat hajnalban állapodtak meg arról, hogy 10 milliárd eurós mentőhitelt nyújtanak a bajba jutott Ciprusnak. Az euróövezeti vezetők akkor arról tájékoztattak: arra számítanak, hogy Oroszország öt évvel, 2021-ig hosszabbítja meg az országnak korábban folyósított 2,5 milliárd eurós hitelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.