Támogatják a monopolhelyzet megszüntetését

A Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács támogatja a szolgáltatók monopolhelyzetének megszüntetését célzó törekvést.

KG
2013. 03. 14. 22:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács az energiapolitikával foglalkozott plenáris ülésén, amelyet a paksi atomerőmű karbantartó gyakorló központjában tartottak Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár meghívásának eleget téve. A tanács soros elnöke aláhúzta: az államnak szolgáltatásként kell felfognia az energiaellátást, és mindent el kell követnie, hogy a szolgáltatás ne profitorientált legyen, és megszűnjön a mostani monopolhelyzet.

Az erőmű üzemi területének megtekintése után a házigazda képviseletében Bodnár Péter vezérigazgató-helyettes vázolta az atomerőmű szerepét a hazai energiapolitikában. Kitért arra, hogy a létesítmény eleget tesz a társadalmi, gazdasági és környezeti elvárásoknak, a magyarországi erőművek között a legolcsóbban állítja elő a villamos energiát. Ez szén-dioxid-kibocsátásmentes technológia, ahol a hulladék minimalizált, kontrollált. Az erőmű biztonságát jól képzett, biztonság iránt elkötelezett munkaerő, folyamatos fejlesztések és rekonstrukció garantálja – emelte ki Bognár Péter.

Kovács Pál államtitkár a Nemzeti Energiastratégiában vázolt célokról szólva kiemelte, hogy az atomenergia, a fosszilis, valamint a megújuló energiahordózók együttesen biztosíthatják az ország stabil energiaellátását.

Az államtitkár sorra vette a Nemzeti Energiastratégia kapcsán elért eredményeket. Idesorolta, hogy az energiahatékonysági intézkedésekre 150 milliárd forintot fordított a kormány 2010-től, a megújuló energiaforrások felhasználási arányát 7,4 százalékról 8,79 százalékra emelték, az új atomtörvény elfogadásával megteremtették a paksi atomerőmű üzemidő-hosszabbításának, bővítésének lehetőségét. Ugyancsak az eredmények közé tartozik a sikeres piaci integrációs folyamat a magyarországi gáz- és villamos energia szektorban – fűzte hozzá.

Martényi Árpád, az NGTT civil oldal képviseletében üdvözölte a folyamatos konzultációs lehetőséget az atomenergia hazai alkalmazásáról. Zs. Szőke Zoltán a gazdasági oldal képviseletében az erőműben tapasztalható rendet, szinte katonai fegyelmet méltatta. Parragh László a gazdasági oldal egységes álláspontját hangsúlyozva kijelentette: szükség van a jövőben is a nukleáris energiára, támogatják az atomerőmű bővítését.

Kovács Pál kérdésekre válaszolva megerősítette, hogy a bővítésben szeretnének a hazai iparra, beszállítókra támaszkodni, de „szinte a nulláról kell mindent felépíteni”. Hozzáfűzte, erősíteni kell a nukleáris kutatás-fejlesztést. Jelezte, hogy világszerte nagy az érdeklődés a hazai tudásbázis iránt, Vietnammal, Dél-Koreával, Szaúd-Arábiával már kialakult az együttműködés, számos más ország is érdeklődik a nukleáris képzési lehetőségek iránt.

Parragh László az MTI-nek elmondta, hogy a tanácsnak nem tiszte állásfoglalást hozni az atomenergiáról, az erőmű bővítéséről. Azt tűzte célul, hogy teret ad a különféle társadalmi csoportok véleményének megjelenítésére. A szervezet – jegyezte meg – az ország hosszú távú stratégiájába illeszkedő kérdések megvitatását tartja elsődleges feladatának.

A paksi ülésen elfogadták a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács múlt évi jelentését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.