Barroso: Mindenki söpörjön a saját portája előtt

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint a Franciaországot, vagy Portugáliát sújtó válságért nem az Angela Merkel vezette Németország tehető felelőssé.

NT
2013. 05. 04. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az AFP egy vasárnap megjelenő – meg nem nevezett – német interjúból idéz, amelyben Barroso leszögezi: „Ami Franciaországban vagy Portugáliában történik, az nem Merkel asszony vagy Németország hibája. Mindenki söpörjön a saját portája előtt”.

Az EB elnöke felhívja a figyelmet a gazdasági válság természetére, hangsúlyozva: az ebből eredő problémákat nem lehet a német politika vagy az Európai Unió rovására írni. Azok a túlzottan költekező politikának, a versenyképesség hiányának és a pénzpiacokon tapasztalt felelőtlen magatartásnak a következményei – hangsúlyozta Barroso.

Kijelentette: rendkívül hálás a konzervatív kancellárnak a költségvetési szigorral kapcsolatos hozzáállásáért. Barroso szerint Merkel az az európai szintű politikus, aki a legjobban érti, mi is történik a földrészen, rengeteg időt és energiát áldoz az európai terv kialakítására.

Néhány nappal ezelőtt Martin Schulz, az Európai Parlament szociáldemokrata párti (SPD) elnöke is védelmébe vette a német kancellárt a különösen Franciaországból érkező bírálatokkal szemben. A német politikus nyilatkozatában a francia szocialisták éles bírálatára reagált, amely az elmúlt napokban nagy hullámokat vert. A vita középpontjában a francia Szocialista Párt dokumentuma áll, amely bírálja Merkel merev takarékossági politikáját és személyesen magát a kancellárt.

Közben az adósságválság szorításában vergődő Portugália kormánya újabb takarékossági intézkedéseket határozott el. A szombati lapokban megjelent hír szerint a köztisztviselőknek ezentúl 35 helyett 40 órát kell dolgozniuk hetente. Pedro Passos Coelho miniszterelnök kormánya úgy döntött, hogy az öregségi nyugdíjkorhatárt az eddigi 65-ről 66 évre emeli. Ezen kívül arra ösztönzi a 600 ezer állami alkalmazott öt százalékát (30 ezer főt), hogy „önként váljon ki” az állami szolgálatból. A fenti intézkedések jövőre lépnek hatályba.

A takarékossági lépések révén a kormány összesen 4,6 milliárd euróval akarja csökkenteni a kiadásokat, ezzel is eleget téve a külföldi hitelezők elvárásainak. A kormánynak még egyeztetnie kell a tervet az ellenzékkel, a szakszervezetekkel és a munkaadókkal, ám a kabinet kényelmes parlamenti többsége miatt nem kétséges, hogy a tervből valóság lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.