Őrületes aranyérckészlet fölött élnek az ujgurok

A térség valószínűsíthetően legnagyobb aranyérclelőhelyét fedezték fel geológusok a nyugat-kínai Hszincsiang–Ujgur Autonóm Területen.

BuL
2013. 05. 22. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aranyérclelőhelyet a Hszincsiang–Ujgur Autonóm Terület északnyugati csücskében, a kínai–kazahsztáni határhoz közel fekvő Hszinjüan megyében találták a szakemberek. A Hszinhua hírügynökség értesülései szerint ott legalább 53 tonna arany rejtőzhet, amelynek értéke a nemesfém jelenlegi árán számolva mintegy 20 milliárd jüan (3,2 milliárd dollár). Ezenkívül a három kilométer hosszú és 60-300 méter mély lelőhelyen több mint 31 ezer tonna réz is feltárásra vár – idézi a Hszinhua állami hírügynökség Ceng Hsziao-kangot, a terület geológiai és ásványtani irodájának vezetőjét.

Ceng elmondta: a helyi szakértők a kelet-kínai székhelyű Mejseng csoporttal együttműködésben öt évig dolgoztak a lelőhely pontos helyének meghatározásán, és csaknem 150 millió jüant (25 millió dollár) fektettek a projektbe. A kitermelés 2015 végén indulhat meg, évente várhatóan három tonna aranyat bányásznak majd – sorolta a részleteket az irodavezető.

Ehhez hasonló nagyságú aranylelőhelyet csupán egy alkalommal, 1988-ban találtak a szakemberek, amely 50 tonna aranyat tartalmazott.

A fémkészletek kutatása a területen a jövőben is folytatódik, ugyanis szélesebb szomszédságában – Üzbegisztánban, Kirgizisztánban és Kazahsztánban – több aranybánya is van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.