A pénzintézeteknél landolt a szocialista támogatás

Kormányzati körökben több forgatókönyv is felmerült azzal kapcsolatban, hogy miképp segítse meg az állam a csődeljárás alatt álló Pápai Hús 1913 Kft.-t.

Magyar Nemzet
2013. 09. 13. 3:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányzati körökben több forgatókönyv is felmerült azzal kapcsolatban, hogy miképp segítse meg az állam a csődeljárás alatt álló Pápai Hús 1913 Kft.-t, az oda beszállító gazdákat és az ott dolgozó több mint ezer alkalmazottat – értesült a Magyar Nemzet. A lap úgy tudja, az a lehetőség is szóba került, hogy az állam tulajdonában lévő Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által alapított cég vásárolja fel a húsüzem ingatlanjait és más vagyonelemeit. Ebből fizetnék ki a beszállítói, hitelezői tartozások jókora részét. Ezzel végeredményben – a becslések szerint – a hárommilliárd forintra rúgó követelés nagy részétől megszabadíthatnák a társaságot.

A húsüzem közel kétmilliárd forint bevételt remél az érintett vagyonelemek eladásából, amit a hitelezői igények kielégítésére fordítana. Az ingatlanok értékesítéséhez azonban a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hozzájárulására lenne szükség, miután a pénzintézet jelzálogjogát ezekre a vagyonelemekre korábban már bejegyezték. A bank a húsüzem megkeresésére már jelezte, hogy a terv végrehajtása érdekében egy 2008-as kormányhatározat módosítására lenne szükség, miután ez a jogszabály azt írja elő, hogy amennyiben a cég ingatlanokat értékesít, úgy azok árát csak az állam által garantált MFB-hitel előtörlesztésére fordíthatja.

Vagyis az öt évvel ezelőtt született kormányhatározat most igazi csapdának bizonyul. E dokumentumban foglaltak alapján 2009-ben a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium arra utasította az MFB-t, hogy 5,7 milliárd forintnyi hitelkeretet biztosítson a felszámolás alatt álló Pápai cégcsoport felvásárlására és a szükséges beruházások finanszírozására. A Pápai Hús Zrt. már ezt megelőzően – de a kormányhatározat megszületése után –, 2008. december elején elkelt négy és fél milliárd forintért. A vételár 16 százalékát a Pápai Hús 1913 Kft. tulajdonosai – az önkormányzat, a cég korábbi középvezetői és beszállítói, illetve a helyi vízművek – biztosították, a fennmaradó részt pedig az MFB bocsátotta rendelkezésre. Ez az állami pénz viszont rögtön a hitelező bankokhoz került, miután a felszámoló – a törvényi előírásoknak megfelelően – abból azonnal kifizette az elsősorban a Raiffeisen és a CIB felé fennálló tartozásokat. Érdekes módon a fejlesztésekre szánt források viszont nem jutottak el a Pápai Hús Zrt.-hez. A beruházási hitelekről az MFB csak 2011 végén dönthetett, jóval a kormányváltás után.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

(Dénes Zoltán)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.