A következő héttől 300 ezer ember jogosultságát vizsgálják meg, hogy kiszűrjék azokat, akik illetéktelenül jutnak rokkantnyugdíjhoz. A horvát kormány ezzel a lépéssel akarja demonstrálni az Európai Uniónak, hogy fellép a korrupcióval szemben, és küzd az államháztartási hiány növekedése ellen is.
Mirando Mrsic munka- és nyugdíjügyi miniszter úgy nyilatkozott a Reuters hírügynökségnek, hogy náluk a nyugdíjasoknak több mint 25 százaléka kap rokkantellátást. A miniszter szerint mivel a horvátok nem hajlamosabbak a betegségekre, mint mások, és nem rosszabbak a munkakörülmények sem, mint máshol Európában, nyilvánvaló, hogy néhányan csalnak.
Korábban a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata évekig elhúzódhatott a bíróságokon, de Mrsic szerint most már képesek lesznek azonnal leállítani a kifizetéseket, és az igénylőknek kell majd bizonyítaniuk jogosultságukat.
1991-ben Horvátországban még kétmillió foglalkoztatott és félmillió nyugdíjas volt, ezért nem okozott gondot a nyugdíjrendszer fenntartása. Manapság a nyugdíjasok száma csak kicsivel marad el az 1,4 millió munkavállaló számától. Az állami költségvetésnek majdnem 30 százaléka megy el nyugdíjkifizetésekre.
A miniszter szerint a saját portájukon kezdték a takarítást, először a minisztériumban és az állami nyugdíjalapnál szüntették meg a visszaéléseket. Most következik a lakosság, mert a szociáldemokrata kormány azt akarja demonstrálni, hogy legalább annyira fellép a csalók ellen, mint az előző kabinet, amely 2009-ben erősített rá a korrupcióellenes harcra, hogy simán menjen az EU-csatlakozás.
Ismert, Magyarországon szűkítették a korai nyugdíjak körét, a 260 ezer érintettből mára 160 ezren maradtak. Felülvizsgálták a rokkantnyugdíjak jogosultságát is: az 500 ezer rokkantnyugdíjasból mostanra 444 ezer maradt, s évről évre csökken a vizsgálatra jelentkezők száma is.