Oroszország a jövő év közepén akkor is elkezdi a Déli Áramlat tengeri szakaszának az építését, ha addig netán nem születik megegyezés Brüsszel és Moszkva között az úgynevezett harmadik energiacsomagban lefektetett uniós elvek, a harmadik feles hozzáféréshez ragaszkodó szabályozás körül.
Mindezt az MNO kérdésére válaszolva Alekszandr Sziromjatyin, a Gazprom Déli Áramlattal foglalkozó menedzsmentjének helyettes vezetője jelentette ki a déli gázvezetékről a Natural Gas Europe által rendezett ljubljanai konferencián. Ehhez még bizakodva hozzátette, hogy az orosz gázóriás már letette javaslatait az Európai Unió asztalára arra vonatkozóan, hogy a Déli Áramlat miként kerüljön ki az úgynevezett harmadik energiacsomag hatálya alól.
A labda most Brüsszel térfelén pattog, s a Gazprom az Európai Bizottság válaszára vár. S az érintett országokban hiába támogatja a projektet a társadalom többsége, s kezeli kiemelt stratégiai beruházásként Bulgária, Szerbia és Magyarország is, mint az egyébként érezhetően óvatos szlovén felszólalók is érzékeltették, annak mindenképpen harmonizálnia kell az európai joggal. Így ezek az országok arra várnak, hogy Moszkva és Brüsszel megegyezzen e kérdésben.
A megegyezésre ugyanakkor reményt ad, hogy bár ez esetben nincsenek olyan erős lobbisták mögötte, mint Németország, azért a három nagy energiacég, az olasz ENI, a Francia EdF vagy a német Wintershall aligha szálltak volna be a projektbe, ha nem látnának esélyt a megállapodásra az EU-val. Sziromjatyin utalt arra is, hogy a Brüsszelbe elküldött orosz javaslatra informálisan már érkeztek pozitív reagálások.
A Gazprom mindenesetre már előre néz, s úgy számol, hogy húsz év múlva Európának a mai mennyiségnél évente 200 milliárd köbméterrel lesz több importgázra szüksége. Egyrészt a fogyasztás növekedése – Németországban a gáz például az atomerőművek kiváltásának egyik alternatívája –, másrészt az Északi-tengeren lévő mezők fokozatos kimerülése miatt.
Nem tart attól sem a Gazprom, hogy az EU által a Nabucco helyett támogatott TAP komoly vetélytárs lenne, hiszen az legfeljebb Dél-Olaszországot szolgálja ki. Ráadásul, mint azt Sziromjatyin is hangsúlyozta, a legtisztább, leggazdaságosabb és a legelérhetőbb energiaforrásról van szó, s a Déli Áramlat csak erősíti Európa energiabiztonságát.