Az államtitkár a beszélgetés elején leszögezte, hogy Kishantos esetében 450 hektár állami tulajdonú földről beszélünk, melynek eddigi használói bérlők voltak. Bitay szerint a földtörvényből is kitűnik, hogy paradigmaváltás történik, a kormány földpolitikája teljes egészében megváltozik. A földeket a biznisz, a spekuláció világából a termelés világába szeretnék áthelyezni – mondta.
Bitay túlzásnak tartja, hogy a kishantosi Magyarország legnagyobb és legjobban működő biogazdálkodása lenne, amely óriási mennyiségben termel külföldre. Elmondása szerint igyekezett utánajárni annak, hol és milyen mértékben lehet találkozni kishantosi termékekkel a bioboltok polcain, de nagyon korlátozott számban találkozott ilyenekkel. Hozzátette ugyanakkor, előfordultak olyan termékek, melyek alapanyagainak egy részét Kishantoson állították elő.
Komoly érdeklődést váltott ki a szlovák, román és lengyel kormány részéről is az új magyar földtörvény, az említett országok ugyanis jó megoldásnak tartják a spekulációt kizáró hazai szabályozást – mondta a Magyar Nemzetnek Bitay Márton. Az állami földprogramért felelős államtitkár szerint az új földtörvény a legjobb megoldás az úgynevezett zsebszerződések – amelyekkel a külföldiek jogszabályokat megkerülő módon kívántak földhöz jutni – semlegesítésére is.
A kormány célja, hogy ez év végéig az összes szerződés létrejöjjön a Földet a gazdáknak program keretében meghirdetett 250 ezer hektár állami terület bérbe adására – mondta Bitay Márton, a Vidékfejlesztési Minisztérium állami földprogramért felelős államtitkára.
Bitay kiemelte, a Földet a gazdáknak program lényege az, hogy a helyben lakó, állattartást vállaló gazdák jussanak földhöz. A 450 hektáros területet eddig egy kft. használta. A jövőben ehelyett egy oktatási intézmény, hét természetes személy és egy családi bt. fogja használni. Véleménye szerint jól látható az arány, hogy a nagy területek és a kft.-k helyett inkább a kisebb területeknek és a családi vállalkozásoknak próbál segíteni az állam.
Az államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy az államnak a magyar földpiacon mindössze 10 százalék tulajdona van. Bárki bérelhet földet ezután is, a kishantosiak is folytathatják a tevékenységüket, csak nem az állam földjén – hangsúlyozta.
Szél Bernadett azon felvetésére, hogy a földbérleti jogokat Fidesz-közeliek kapták, Bitay úgy reagált: ez a vita meddő, úgy gondolja, hogy ezek az állítások hamisak, de ha Szél Bernadett úgy véli, hogy bármely jogszabálynak, vagy a pályázati kiírásnak nem megfelelő eredmény született, akkor tegyen feljelentést. A pályázati anyagok és a pályáztatási eljárás ismeretében úgy gondolja, ilyen állításokat nagyon könnyű megfogalmazni, de nem lehet alátámasztani.
A biogazdálkodás folytatását felvető kérdésre Bitay elmondta, hogy az új bérlőknek még legalább egy évig folytatniuk kell az agrárkörnyezet-gazdálkodásnak megfelelő tevékenységet, utána viszont már nem áll fent ez a kötelezettségük. Hozzátette azonban, hogy az állam eddig sem írta elő a biogazdálkodást, az a kishantosiak saját döntése volt. Bitay kijelentette: a pályázatot lezárták, eredményt hirdettek, a nyertesek meg fogják kezdeni a munkát. Ebben az ügyben további változás tehát nem várható.
A hétfői átadás-átvételi eljárás során a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. tulajdonosai nem adták át az eddig általuk bérelt állami földeket a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) képviselőinek, akik azonban az új bérlőknek átadták azokat – közölte a társaság ügyvezetője kishantosi sajtótájékoztatóján.
Ács Sándorné elmondta: nyomós okuk volt arra, hogy a területeket ne adják át a földalapkezelőnek. A kft. által készített és az NFA képviselőinek átadott feljegyzés szerint a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Kft. jogegyenlőséget követel és elvárja, hogy ugyanabban az eljárásban részesítsék őket, mint tették azt Fejér megyében, Enying és Lepsény környéki állami földek esetében, ahol a 2011-ben lejárt szerződés ellenére a bérlő tovább művelte a földeket és nem hirdettek rá földbérleti pályázatot. Hangsúlyozta: panasszal fordultak Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez, az NFA törvénysértő pályázatai alapján megkötött haszonbérleti szerződéseket pedig semmisség okán bíróság előtt támadják meg.