A Paksi Atomerőmű Zrt. benyújtotta a kettes blokk üzemidejének húsz évvel történő meghosszabbítására vonatkozó engedélykérelmét az Országos Atomenergia Hivatalhoz. Az egyes blokk 2012 decemberében már megkapta a szükséges engedélyt.
A magyar kormány deklarált célja, hogy egy évtizeden belül a jelenlegi 40-ről 60-70 százalékra emeli a hazai villamosenergia-ellátásban Paks részét. Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technológia Intézetének igazgatója a Hír TV Magyarország élőben című műsorában szerda este elmondta, egy évtizeden belül az reális, hogy a hazai áramellátás 60 százalékát Paks adja, de ez is csak úgy, ha Pakson a növeléshez szükséges új termelőegységek is megépülnek. Ennek viszont Aszódi szerint jelenleg semmi akadálya.
Hamvas István László az MVM-Paks Zrt. vezérigazgatója a köztévé Ma reggel című műsorában kedden a paksi atomerőmű bővítésének előnyeiről beszélt. Magyarországon az elmúlt évben a villamosenergia-termelés 46 százalékát biztosította Paks – emlékeztetett a vezérigazgató.
A felnőtt magyar lakosság 76 százaléka ért egyet azzal, hogy Magyarországon atomerőmű működjön – ez derült ki nemrég az MVM által készíttetett közvélemény-kutatásból. Mivel érzékeny témáról van szó, az előnyökről és a kockázatokról is nyíltan kell beszélni – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Aszódi Attila szakértő.
Mint elmondta, hazánknak az a problémája, hogy szegény energiahordozókban, az import földgáznak pedig nagy részesedése van a villamosáram-ellátásban; szerinte sok biztonsági kérdés felvetül ilyenkor, például az, hogy meddig és milyen áron kapunk még külföldről energiát.
Arra a kérdésre, hogy a fejlesztés után lecsökken-e majd az áram ára, azt mondta, ez komplikált kérdés. Az európai tendenciákat említve sokszínű képről számolt be, ugyanis míg például a németek grandiózus megújulóprogramot visznek és atomerőműveket zárnak be, Anglia atomenergia-ellátását is fejleszti, és csak emellett a megújuló szegmenst. A német iránnyal kapcsolatban azonban Aszódi figyelmeztetett, ők nem képesek ellátni magukat, mert nincs eléggé gyors fejlesztés, tehát nem tudják tárolni az energiát, és ellátási stabilitás sincsen.