Nem kell félni az atomenergiától

Az emberek attól félnek, attól tartanak, amit nem ismernek – vélekedett a Women in Nuclear elnöke.

2013. 11. 08. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ha jól tájékozottak, jól képzettek vagyunk egy adott területen, megismerjük annak veszélyeit és annak előnyeit, hátrányait, akkor el tudjuk dönteni, mi az, amit felvállalunk és mi az, amit nem” – fogalmazott a szakértő. „Azon vagyunk, hogy közérthető nyelvre lefordítsuk mindazt, hogyan is működik egy atomreaktor, mit kell tudni róla. Ezt megpróbáljuk úgy elmondani, hogy mindenki megértse, mert ez egy tudományos szakma, amelynek a nyelvezete elég sajátságos” – tette hozzá.

A fukusimai katasztrófával kapcsolatban elmondta, hogy Európában mindenhol célzott felülvizsgálatokat végeztek minden egyes atomerőműben. „Egyetlen atomerőművet sem kellett leállítani a vizsgálatotokat követően” – emelte ki Hanti Ágota. Mint elmondta, Fukusimában nem mindennapi természeti csapás következett be.

„A földrengésnek a hatására az érintett sziget több méterrel mozdult odébb, és a Földnek a forgástengelye is elmozdult tíz centiméterrel. Ezt követően egy olyan tsunaminak volt kitéve az erőmű, melyre az nem volt felkészítve” – tette hozzá.

Magyarországon az elhasznált, kiégett fűtőelemeket jelenleg Pakson tárolják. „Egy olyan átmeneti tároló épült az atomerőmű mellett, ahol terveink szerint ötven évig tároljuk a fűtőelemeket. Folynak a kutatások arra nézve, hogy hosszú távon hol tudjuk majd ezeket az üzemanyagokat eltárolni” – mondta Hanti Ágota. Kiemelte, hogy a tudomány előrehaladásával folynak a kutatások az egyébként „nagyon hasznos” és nagy energiával bíró anyagok felhasználásával kapcsolatban. Ezek az úgynevezett „negyedik generációs erőművek”, ahol a kiégett fűtőszálakat – melyek még sugároznak – újrahasználják. Amennyiben a tudomány nem talál megoldást, akkor ezeket az anyagokat eltárolják a föld mélyén – mondta a szakértő.

Mint arról korábban az MNO is beszámolt, Orbán Viktor októberben arról beszélt indiai látogatása során, hogy az atomenergia fokozottabb felhasználása újabb árcsökkentéshez vezethet. Jelenleg a magyar villamosenergia-ellátás 40 százaléka származik atomenergiából, melyet a kormány egy évtizeden belül 60-70 százalékra emelne.

Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója a Hír TV Magyarország élőben című műsorában elmondta, hogy ez tíz éven belül kivitelezhető. Három-négy év kell az engedélyeztetéshez, míg az építkezés mintegy négy-öt évig tarthat – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.