„Szeretném a török üzletembereket bátorítani, felhívni a figyelmüket, hogy befektetőként és kereskedelmi partnerként is jöjjenek Magyarországra, és ápolják a hagyományos török–magyar baráti kapcsolatokat” – mondta a több mint kétszáz török és magyar üzletember előtt, hivatalos törökországi látogatásán a kormányfő.
Jelezte egyúttal, hogy a most aláírt megállapodásokkal könnyítették a török üzletemberek vízumszerzését. Kijelentette ugyanakkor: a magyar kormány álláspontja az, hogy a törököknek jár a vízummentes belépés lehetősége az Európai Unió területére.
– A miniszterelnök szerdán az isztambuli Marmara Egyetemen tartott előadásában azt mondta, Közép-Európa már túljutott a válságon.
– Orbán Viktor ezt megelőzően kedd este nyitotta meg Isztambulban a Magyar Kulturális Központot, a Magyar Házat. Ezután a török–magyar üzleti fórumon vett részt.
Orbán Viktor – aki mintegy 120 magyar üzletember kíséretében érkezett Törökországba – azért is ajánlotta Magyarországot a török üzletemberek figyelmébe, mert – mint mondta – Magyarországnak földrajzi szempontból meghatározó szerepe van a kelet-nyugati kereskedelemben, és „örömmel kínálja fel” kereskedelmi útvonalait a török befektetőknek.
Megismételte továbbá azt az álláspontját, hogy a Magyarországot is magában foglaló Közép-Európa lesz a kontinens növekedési motorja a jövőben, így az unió gazdasági súlypontja keletebbre kerül majd. Kiemelte emellett a kiváló magyar mérnöki tudást is.
Beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország ma már egy egészen más ország, mint négy évvel ezelőtt, amikor a kockázati besorolása a nemzetközi pénzpiacokon rosszabb volt, mint Görögországé. Ez a korszak azonban lezárult – tette egyértelművé, megjegyezve, hogy 2010 őszén már Magyarország nem szorult a valutaalap kölcsöneire.
Törökország és az Európai Unió kapcsolatáról szólva a miniszterelnök úgy foglalt állást, hogy szerinte fel kell tenni a kérdést, hogy – az EU „folyamatos zsugorodására” miatt – kinek is az érdeke a török csatlakozás, Törökországé vagy lassan már inkább az unióé.