A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a dél-koreai fővárosban folytatott tárgyalásai után telefonon az MTI-nek elmondta: várhatóan hamarosan újabb dél-koreai egészségipari és autóipari beruházások érkeznek majd Magyarországra. A cégek nevét a beruházások bejelentésekor hozzák majd nyilvánosságra.
Szijjártó Péter Han Jin-hyun kereskedelmi, energiaügyi és ipari miniszterhelyettessel, Cho Tae-yul külügyminiszter-helyettessel, valamint hat dél-koreai nagyvállalat vezetőjével tárgyalt a kereskedelmi kapcsolatok bővítéséről, illetve a Magyarországra érkező dél-koreai befektetésekről.
Az államtitkár kiemelte: Dél-Korea azért nagyon fontos partner Magyarország számára, mert a keleti nyitás stratégia egyik alappillére a távol-keleti térséggel való kapcsolat kiépítése és folyamatos erősítése.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter október elején emlékeztetett arra, hogy fontos külgazdasági cél a keleti nyitás megvalósítása, de ezzel párhuzamosan a „nyugati tartás” politikájának szem előtt tartása is.
Már kétség sem férhet hozzá, hogy növekedési trendforduló következett be a hazai gazdaságban – vélekedtek még nyáron az elemzők. A sokáig várt Mercedes-hatás áprilisban érkezett meg, a 13 százalékos exportnövekedés ugyanis nagyban köszönhető a kecskeméti gyárnak.
Dél-Korea Magyarország harmadik legfontosabb távol-keleti partnere. A válság előtti időszakhoz képest körülbelül 30 százalékkal visszaesett a kereskedelmi forgalom, de idén az első félévben már jelentkeztek a pozitív jelek, az első hat hónapban a Dél-Koreába irányuló magyar export 14 százalékkal nőtt – emlékeztetett az államtitkár.
Kiemelte azt is: a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) által kezelt, jelenleg futó magyarországi befektetési projektek közül dél-koreai a harmadik legjelentősebb, a Magyarországra befektetett dél-koreai tőkeállomány az év közepére megközelítette a kétmilliárd dollárt. Negyven jelentős koreai vállalat működik Magyarországon, összesen 22 ezer embert foglalkoztatnak.
Magyarország célja továbbra is az, hogy az országba egyre több dél-koreai befektetés érkezzen – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
A koreai tőke Magyarországra vonzása mellett a másik fontos feladat a magyar és a dél-koreai kis- és közepes vállalkozások közötti együttműködés elősegítése. Az államtitkár és a dél-koreai ipari miniszterhelyettes megállapodása alapján közös program is indul, amelynek célja, hogy a közepes méretű koreai vállalatok is letelepedjenek Magyarországon mint a nagy koreai befektetők beszállítói.
A magyar cégek közül 12 élelmiszer-ipari üzem kért exportengedélyt Dél-Koreában. Megállapodás született arról is, hogy a magyar élelmiszer-ipari export növelése érdekében Dél-Korea felgyorsítja az exportengedélyek kiadását.
Megállapodtak a két ország közötti nukleáris kutatási-képzési-oktatási együttműködés szorosabbra fűzéséről is – közölte Szijjártó Péter.