Szijjártó Péter a magyar-indiai gazdasági vegyes bizottság ülése után az MTI-nek telefonon elmondta: a tanácskozáson megegyeztek abban, hogy a közös kutatási, fejlesztési beruházások finanszírozására létrehozott alap költségvetését kétmillióról négymillió euróra növelik. Emellett száz-százezer dolláros hozzájárulással a két kormány létrehozza a kis- és középvállalkozások együttműködését finanszírozó alapot.
Megállapodtak a légügyi egyezmény módosításának irányáról is – közölte az államtitkár –, így Mumbai és Budapest között megindulhat a közvetlen járat, amelyet a Wizz Air fog üzemeltetni Dubajon keresztül.
Döntöttek továbbá, hogy a Magyar Vízipari Klaszter cégei tárgyalásokat kezdenek az Indiában jelenleg nem túlságosan elterjedt öntözési rendszerek kiterjesztéséről. Szijjártó Péter megjegyezte, hogy jelenleg az indiai termőföldeknek csak körülbelül egyharmadát öntözik, ugyanakkor az emelkedő lakosságszám miatt az élelmiszerigény egyre nő.
A felek aláírnak egy olyan együttműködési megállapodást is, amelynek nyomán az indiai Mars-program földi kiszolgálására magyar cég szállíthat világszínvonalú műszereket. „Tehát az űrtechnológia területén született nagyon komoly megállapodás” – értékelte a külügyi és külgazdasági államtitkár.
Tárgyalások kezdődnek emellett arról, hogy az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. indiai partnercégével közösen induljon harmadik országbeli projekteken, valamint arról, hogy a Mol részt vehessen indiai kitermelési programokban.
Magyarországon a jövőben 200 indiai egyetemistának biztosítanak ösztöndíjat – ismertette a megbeszélés további eredményét.
Szijjártó Péter hozzátette azt is, hogy a magyar kormány kedden stratégiai együttműködési megállapodást köt egy újabb indiai vállalattal, a transzformátorokat és nagyfeszültségű gépeket gyártó CG Electrickel, amely több mint 600 embert alkalmaz Magyarországon, és tárgyalnak magyarországi tevékenységük bővítéséről, újabb munkahelyek létrehozásáról.
Orbán Viktor miniszterelnök a hét második felében hivatalos látogatást tesz Indiában.
Október 11-én dél-koreai cégek újabb magyarországi befektetéseiről, illetve a két ország közötti üzleti kapcsolatok bővítéséről egyeztetett Szijjártó Péter Szöulban.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter október elején emlékeztetett arra, hogy fontos külgazdasági cél a keleti nyitás megvalósítása, de ezzel párhuzamosan a „nyugati tartás” politikájának szem előtt tartása is.
Már kétség sem férhet hozzá, hogy növekedési trendforduló következett be a hazai gazdaságban – vélekedtek még nyáron az elemzők. A sokáig várt Mercedes-hatás áprilisban érkezett meg, a 13 százalékos exportnövekedés nagyban köszönhető a kecskeméti gyárnak.