Újabb lökést kapnak a magyar startupok

Nem elég a tehetség, támogató „ökoszisztéma” is szükséges.

LR
2014. 04. 03. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár hangsúlyozta: a hazai startupvilág szereplőinek és az NGM szakértőinek részvételével működő BudapestHUB munkacsoport azt tűzte ki célul, hogy Budapest és Magyarország a régió startupközpontja legyen az évtized végére. Ennek érdekében a magyar kormány az idén több lépést tesz: nemsokára elindul az Inkubátor-Link program annak érdekében, hogy összekösse az ígéretes magyar startupokat a világ vezető innovációs központjaival, míg az Open/Living laboratóriumok program keretében a nagy cégekkel szeretnék majd összehozni a startupokat.

Emellett a spin-off ösztöndíjrendszer lehetőséget teremt az egyetemi kutatási eredményeket közvetlenül hasznosító spin-off vállalkozások támogatására, és folytatódik a tavaly elindult Gazella program; ezek a tervek már a kormány előtt vannak, és hamarosan indulnak – mondta Cséfalvay Zoltán. Szólt arról is, hogy az innovációhoz nem elég a tehetség, ki kell építeni egy olyan támogató „ökoszisztémát”, amely segíti az ötletek megvalósítását.

A budapesti SmartMobil konferenciára a világ minden részéről érkeznek szakértők, ami azt jelzi, hogy a mobilalkalmazásokhoz kapcsolódó gazdaság és a startupok részei a globális versenynek. Az utóbbi időszakban gyors technológiai fejlődés ment végbe a világban, a digitalizáció megváltoztatta az innovációt, és könnyebbé, olcsóbbá tette a tudás megosztását és a kísérletezést nemcsak a tudományos területen, hanem az új termékek, gazdasági modellek területén is. Az úgynevezett applikációs – vagyis a webes és mobilos alkalmazások – gazdasági térnyerése a legjobb példa arra, hogy a digitalizáció hogyan alakította át a kapitalizmust – mondta az államtitkár.

Cséfalvay Zoltán kifejtette: míg 2009-ben gyakorlatilag nulla, 2013-ban már csaknem 2 millió volt az applikációk fejlesztésén dolgozók száma Európában, és 2018-ra 5 millióra emelkedik. Az applikációs gazdaságból származó bevételek az Európai Unióban 2018-ra megháromszorozódnak, 63 milliárd euróra ugorhatnak – hívta fel a figyelmet az államtitkár.

A SmartMobil 2014 konferenciát az idén már az ötödik alkalommal rendezik meg, a konferencia arra keresi a választ, hogy miként szerezhetné meg Budapest a régió startupközpontjának pozícióját. Számos külföldi szakember véleménye, hogy a magyar garázscégek fejlesztői potenciálban és kreativitásban jól állnak, viszont hiányzik belőlük a „gyilkos ösztön”, amivel az innovációt piacképes termékké formálják – mondta Dobó János, a konferenciát szervező Endless Solutinos Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek. Kiemelte: ez Magyarország legnagyobb, regionális szinten is jegyzett mobiltechnológiai konferenciája, amelyre az idén csaknem 1000 látogatót várnak, az előadók között pedig számos, a világ különböző startupközpontjából érkezett szakember van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.