Hulladékgazdálkodási program indult Hódmezővásárhelyen

Uniós támogatással csaknem egymilliárd forintból.

KG
2014. 09. 15. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hegedűs Zoltán elmondta: teljesen új hulladékgazdálkodási rendszert alakítanak ki. Az összesen csaknem nettó 985 millió forintos beruházáshoz a Környezet és energia operatív program (Keop) keretében több mint 935 millió forintos pályázati támogatást kaptak.

Ennek köszönhetően a kommunális, vegyes hulladék, valamint a szelektíven gyűjtött és a biológiailag lebomló hulladék gyűjtésére is alkalmas, tömörítésére képes gépjárműveket szereznek be. Fejlesztések valósulnak meg a hulladéklerakó telepen is, itt az összegyűjtött hulladék aprítására és rostálására alkalmas gépeket vásárolnak. A lakosság számára 24 ezer 240 literes hulladéktároló edényt biztosítanak majd a szelektív és a zöldhulladék begyűjtésére, amelyeket jövő év nyaráig minden háztartás megkap.

Az új rendszer lényege, hogy a meglévő 120 literes, kommunális hulladék gyűjtésére használható kuka mellé minden magánház két újabb, 240 literes hulladéktároló edényt kap. Az egyikbe a szelektív hulladékot – műanyagot, papírt, fémet és üveget –, a másikba a zöldhulladékot, azaz a levágott gallyakat, füvet lehet gyűjteni. Ezeket az edényeket a szolgáltató ingyenesen üríti. Minden hulladéktárolóba csipet ültetnek, és a gyűjtésben részt vevő autókat felszerelik a csip olvasására alkalmas eszközzel, az adatok feldolgozásához pedig informatikai rendszert is kiépítenek. A magánházas övezetekben ezután a kötelező ürítésszámmal kalkulált díj helyett csak a tényleges kihelyezések és ürítések után kell fizetni, amelyeket a kukákban levő csip detektál. Ha tehát valaki aktívan szelektálja a hulladékot – és a szelektív, valamint a zöldhulladékot a szolgáltató ingyenesen elviszi –, sokkal kevesebb marad a kommunális, vegyes hulladék tárolására szánt kukában, így azt kevesebbszer kell üríteni, azaz csökken a havi hulladékszállítási díj. Ezzel párhuzamosan a társasházas övezetekben megnövelik a szelektív hulladék gyűjtésére szolgáló szigetek számát.

„A fejlesztés alapvető célja egyrészről, hogy a lakosság számára újabb megtakarítási lehetőséget biztosítsunk, annak ellenére is, hogy jelenleg a hulladékszállítási költség a megyei jogú városok közül Hódmezővásárhelyen a legalacsonyabb. A másik fontos célunk, hogy ösztönözzük a vásárhelyieket a szelektív hulladékgyűjtésre, növeljük a hasznosítható hulladék arányát, csökkentsük a depóniára jutó hulladékmennyiséget, valamint a benne lévő szerves anyag mennyiségét” – mondta el Hegedűs Zoltán a konferenciához kapcsolódó sajtótájékoztatón.

Az önkormányzat pénzügyi és gazdasági bizottságának elnöke kiemelte: szeptembertől egyéves szemléletformáló kampányt is indít a város, amelyben szeretnék meggyőzni az embereket a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról. A tervek szerint az új rendszer 2015 júliusában indul.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.