Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
Az Európai Bizottság értékelte az oktatás, az egészségügyi és a vasúti infrastruktúra, illetve az erdősítés ágazatában tervezett fejlesztéseket, az öntözésre vonatkozó részt azonban korszerűtlennek találta, annak újragondolására szólított fel bennünket.
Dan Barna miniszterelnök-helyettes tárgyszerűnek tűnő tájékoztatása azt követően hangzott el, hogy a hazai egyeztetések célegyenesében Bukarestben váratlanul ellenzéki támadások kereszttüzébe került a koronavírus-válság utáni újraindulást szolgáló országos helyreállítási terv. Miután az is elhangzott, hogy az EB gyakorlatilag visszautasította a bukaresti kormány által kidolgozott csomagot, Klaus Johannis államfő válságtanácskozást hívott össze. Azt követően azonban Cristian Ghinea európai uniós forrásokért felelős miniszter azzal próbálta lehűteni a kedélyeket, hogy az eredeti menetrendnek megfelelően május 31-ig benyújtják Románia helyreállítási tervét.
Sajtóhírek szerint Brüsszel többek között a román kormány 4,5 milliárd eurós infrastruktúra-fejlesztési és autópálya-építési terveit kifogásolja, Ghinea szerint azonban nincs szó visszautasításról, inkább csak túl magasnak ítélték az erre a célra előirányzott forrásokat. Az is nehézséget okoz azonban, hogy
az unió inkább a metróépítést és a vasúti fejlesztéseket támogatná, Romániában azonban a jóval az európai átlag alatt lévő autópálya-hálózat bővítése is jelentős környezetvédelmi előrelépést eredményezne.
Bukarest az A7-es sztráda Ploieşti–Paşcani, valamint a Románia és Magyarország közötti közúti forgalmat is jelentősen érintő A8-as autópálya Marosvásárhely–Nyárádszereda és Leghin–Paşcani, az A3-as Magyarnádas–Vaskapu, valamint az A1-es Marzsina–Holgya közötti Hunyad megyei szakaszát finanszírozná a programból.
– Az Európai Bizottság már csak azért sem utasíthatta vissza Románia helyreállítási tervét, mert még be sem nyújtottuk – erősített rá Hegedüs Csilla, az uniós forrásokért felelős minisztérium RMDSZ-es államtitkára a Krónika című napilapban. Mindössze az informális tárgyalások kezdődtek el, megelőzendő, hogy a viták ne a véglegesítéshez rendelkezésre álló két hónap alatt lángoljanak fel.
Bár a legtöbb területen egyetértés van a kormánykoalíción belül, akadnak nézetkülönbségek, hogy a kabinet mit lépjen az EB válaszaira. A brüsszeli testület ugyanis pontosan meg akarja határozni, mire lehet elkölteni a Romániának ítélt 29,4 milliárd eurós helyreállítási büdzsét. Hegedüs Csilla szerint a terv alapját a 2019-es és a 2020-as országjelentés képezi, amelyek nyomán
a romániai reformoknak 37 százalékban „zöldeknek” kell lenniük, húsz százalékban a digitalizációt kell előmozdítaniuk.
A 2020 végén alakult Cîțu-kormány vállalta, hogy az elvárásoknak megfelelően módosítja az előző, liberális kormány által kezdeményezett helyreállítási tervet. Cristian Ghinea tárcavezető valamennyi érintett minisztériummal, a megyei jogú városok, a megyei önkormányzatok, a falvak szövetségeivel, a szakszervezetekkel, a civil szervezetekkel is egyeztetett, a folyamat során számos javaslat érkezett be a már meglevő célkitűzések mellé. Ezeket a különböző minisztériumokban összesítették, majd mindegyik elkészítette a maga reform- és befektetési tervét, amelyek végösszege csaknem 41 milliárd euróra rúg. Az ily módon kialakított tervet április közepén kormányülésen fogadták el mint Románia prioritásait tartalmazó projektportfóliót.
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Eltűnt egy 16 éves, szolnoki lány
Félelmetes hanyatlásba kezdett Németország
Curtist nem akárkivel kapta le az ágyban a menyasszonya
A magdeburgi terrorra reagált az időközi választás fideszes jelöltje – tudják, ő az, aki ellen Magyar Péter nem mert elindulni
Eltűnt egy utasokkal teli repülő, keresik a gépet
Teljes hátraarc: Ukrajna elveszítheti az egyik legnagyobb katonai támogatóját
Napi humor: a dubaji csokihoz hasonlították Magyar Pétert
Ezt teszi a zserbóra Borbás Marcsi: nem használ tortabevonót, sem étcsokoládét
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Büszkén viselem a román válogatott mezét – mondja a korábbi magyar válogatott játékos
Akkora a baj, hogy magával ránthatja Európát.
A gazdasági növekedést magasabb és hosszú ideig fenntartható pályára tudjuk állítani.
Ez történt a héten a gazdaságban.
A cél az, hogy a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosuljon újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.