Folyamatosan javul a lakosság fizetőképessége

Intrum: amennyiben továbbra is jellemző lesz az idei első negyedéves tendencia, akkor éves szinten 4,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság.

Horváth Éva
2021. 05. 06. 21:12
20201222 Kaposvár Utosó roham a karácsonyi ünnepek előtt az üzletekben Kaposváron. Fotó: Lang Róbert lr Somogyi Hírlap Fotó: Lang Róbert
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A járvány okozta válságot követő gazdasági növekedés nyomán stabilizálódni látszik a lakosság pénzügyi helyzete.

Tavaly áprilishoz képest – vagyis a koronavírus-válság kezdete óta – az elmúlt hónapokban idén márciusban érte el a legmagasabb, 42,57 százalékos szintet az Intrum Fizetőképességi Index.

A mutató értéke 2021 első negyedévében átlagosan 39,1 ponton állt, ami mintegy 21 százalékponttal kisebb a tavalyi év azonos időszakában mértnél, amikor viszont Magyarországon még kevésbé voltak érzékelhetők a koronavírus-járvány gazdasági hatásai. A nagy gazdasági visszaesés tavaly áprilisban következett be, így az index is ekkor vette fel a legalacsonyabb értékét, 18,9 ponton.

Az Intrum és a GKI Gazdaságkutató Zrt. negyedéves mutatója olyan adatokból áll össze, mint a jövedelmek értéke, az adósságállomány és a háztartások pénzügyi vagyona. Azaz minél magasabb az index értéke, a lakosság annál jobban képes teljesíteni a fizetési kötelezettségeit. A mutatószám együtt mozog a gazdasági növekedéssel, a fogyasztással és a bankrendszerben lévő hitelnagyságokkal, továbbá olyan változókkal is szoros kapcsolatban áll és azonos irányban alakul, mint a nettó átlagkereset vagy a foglalkoztatottak száma, illetve ellentétes irányban formálódik a munkanélküliségi rátával és a bruttó hitelállomány nagyságával.

A lakossági fizetőképesség szintjét, több más változó mellett, befolyásolja a fogyasztás alakulása is Fotó: Lang Róbert lr, Somogyi Hírlap


Az Intrum közleménye szerint a mostani számokból kiindulva a gazdaság folytatódó növekedésére számíthatunk: amennyiben továbbra is jellemző lesz az első negyedéves tendencia, akkor éves szinten 4,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság. Továbbra is fennáll viszont a járványügyi korlátozások elhúzódásának kockázata.

Az Intrum kereskedelmi és fejlesztési igazgatója szerint a fizetőképesség javulása most a gazdaság újraindulásának és a járvány miatti munkaerőpiaci romlás megállásának köszönhető.

A növekedés oka pedig nem a bevételek gyarapodása, hanem a lakossági kényszermegtakarítás és a hitelmoratórium

– hangsúlyozza Deszpot Károly. Válság idején az emberek tudatosabban kezelik a pénzügyeiket, többen képeznek biztonsági tartalékot. A hitelmoratórium miatt megmaradt összegek pedig csak addig hatnak kedvezően a háztartások fizetőképességére, amíg véget nem ér a kedvezményes időszak – figyelmeztet a szakértő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.