A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a háború, a kiszabott szankciók és az így kialakult energiaválság Magyarország gazdaságára gyakorolt hatásainak ellensúlyozására garanciaprogramot vezet be a nagyvállalatoknak és a középvállalatoknak – jelezte az MFB.
A közlemény felhívta arra a figyelmet, hogy a vállalkozásoknak jelenleg elsősorban a napi likviditásuk biztosításához, az emelkedő alapanyag- és energiaköltségek megfizetéséhez, továbbá munkavállalóik megtartásához van szükségük forrásra. A szűkülő hitelkínálat miatt ugyanakkor nem vagy csak magas áron jutnak hozzá finanszírozáshoz, ezért indokolt a Gyármentő likviditási garanciaprogram bevezetése.
Az MFB kezesség- és garanciavállalásának kiemelt célja, hogy a hitelezés élénkítésén keresztül hozzájáruljon a vállalatok versenyképességének fenntartásához és növeléséhez.
A garanciaprogram keretében az MFB kezességet, illetve garanciát biztosít a minimum ötven főt foglalkoztató, legalább évi nettó négymilliárd forint (tízmillió euró) forgalmat elérő vállalkozásoknak.
Ez a hazai nagyvállalatok és a középvállalatok körén keresztül a kisebb cégeknek is segítséget jelent, hiszen közvetve a mikro-, kis- és középvállalati rétegből kikerülő beszállítók is forráshoz jutnak.
Az MFB kezesség- vagy garanciavállalásának mértéke a hitelintézet által nyújtott hitel vagy pénzkölcsön tőkeösszegének, illetve a hitelintézet által vállalt garancia vagy kezesség összegének legfeljebb nyolcvan százaléka lehet, futamideje legfeljebb öt év, összege maximum húszmilliárd forint.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter múlt csütörtökön jelentette be, hogy a kormány, szem előtt tartva a gazdasági recesszió elkerülését, valamint a teljes foglalkoztatottság megőrzését, mérlegelte a helyzetet, és a már bejelentett Gyármentő programon túl, újabb segítségként kétszázmilliárd forintos keretösszegű Gyármentő garancia- és hitelprogram megkezdéséről döntött. A két részből álló program 2023. január 1-jén kezdődik. A program egyik elemeként az MFB százmilliárd forint keretösszegű Gyármentő likviditási garanciaprogramot vezet be. A program másik elemeként az Eximbank Zrt. százmilliárd forint keretösszegű Gyármentő beruházási hitelprogramja lesz elérhető – emlékeztetett a távirati iroda.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Éberling András)