A brüsszeli Energia Tanács annak ellenére meghosszabbította az uniós gázspórolási rendeletet, hogy Magyarország és Lengyelország ellene szavazott. A döntés értelmében a tagállamoknak tizenöt százalékkal csökkenteniük kell fogyasztásukat.
Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett: az európai gázigény tavalyi, tizenhárom százalékos csökkenésének több mint felét a kiugróan kedvező időjárás (azaz a szerencse) és a termelés visszaesése (azaz a kibontakozó gazdasági válság) okozta. A szakértő szerint aligha számíthatunk arra, hogy az időjárás mindig kegyes lesz a kontinenshez, így a gázigények tartós, tizenöt százalékos csökkenése csak az ipari termelés visszaesése árán érhető el, ami a gazdasági problémák mélyüléséhez, azaz romló versenyképességhez, gyárleépítésekhez és a munkanélküliség növekedéséhez vezethet.
Ahhoz tehát, hogy az Európai Unió még többet spóroljon, jó eséllyel a gazdaság tartós visszafogására lesz szükség.
– A tavaly augusztusi – eredetileg a fűtési időszakra tervezett – rendelet meghosszabbítása ráadásul ezúttal a nyári időszakot is érinti, amikor az ipari igények aránya jóval nagyobb a teljes fogyasztásban. A döntéssel az Energia Tanács éppen ellentétes folyamatokat idéz elő, mint amin dolgoznia kellene. A fogyasztás mesterséges, tartós csökkentése nem megoldja, hanem tartóssá teszi az unió gazdasági problémáit. Európának ugyanis nem kevesebb, hanem több gázra van szüksége – magyarázta az üzletágvezető.