Az alsó-szászországi Lingenben található ANF fűtőelemgyár a francia Framatome-csoporthoz tartozik. Az orosz reaktortípusokhoz szükséges fűtőelemek gyártása érdekében a Framatome és az orosz állami vállalat, a Roszatom leányvállalata, a TVEL közös céget alapított Franciaországban, és továbbra is szoros együttműködést terveznek az ilyen fűtőelemek gyártása terén.
Most a német környezetvédelmi minisztériumnak mint nukleáris engedélyező hatóságnak egy kérelem alapján kell döntenie arról, hogy a jövőben Lingenben gyárthatnak-e fűtőelemeket orosz típusú kelet-európai atomerőműveknek – írta a Der Spiegel.
Bár a német gazdasági minisztérium eleinte próbálta megkerülni az orosz Roszatom vállalatot, ez végül a jelek szerint nem sikerült. Eredetileg a francia Framatome és a Roszatom egyik németországi leányvállalatának közös vállalkozását tervezték. Ezt a kérelmet az ukrajnai háború kitörése után azonban visszavonták, miután Robert Habeck szövetségi gazdasági miniszter jelentős kétségeket fogalmazott meg az engedélyezéssel kapcsolatban. Így most a Roszatom francia leányvállalata száll be a projektbe.
A bejelentés után azonnal támadások érték a német kormányt, amely továbbra is azt állítja, hogy a nyugat-európai országok a zöldenergia elterjedésével véget vethetnek a függőségüknek az orosz energiaimporttól.
Különös tekintettel a gáz- és olajimporttól való függetlenedésre helyeznék a hangsúlyt, amelytől Németország a hidegháború után függővé vált. A Der Spiegel beszámolója szerint azonban úgy tűnik, hogy legalábbis az atomenergia terén a német tisztviselők nem ilyen szigorúak, és szükséges rossznak tartják az orosz részvételt a lingeni ANF fűtőanyagrudakat gyártó üzemben. Az ügyletre reagálva éles kritikát fogalmazott meg a Zöldek alsó-szászországi energiaügyi minisztere, Christian Meyer, aki mérgezőnek minősítette az üzletet. – Véget kellene vetni a Putyinnal való üzletelésnek – jelentette ki a politikus.