Erősen indította a hetet a magyar deviza, az euró–forint keresztárfolyam nem sokkal hétfő dél előtt a 372-es szint alá csökkent. Idén még nem volt ilyen erős a hazai fizetőeszköz, sőt majdnem egy évet kellene visszapörgetni az időskálán az alacsonyabb árfolyamszintekért – számolt be a hét első napján a VG.hu.
A lényeg a 373-as támaszszint letörése volt; a KBC Equitas elemzői már reggel azt írták, ha sikerül a 373-as szint letörése, az újabb lendületet adhat a forintnak. Jó hír volt a hét kezdetén a magyar fizetőeszköz szempontjából az is, hogy a dollár továbbra sem mutatott nagy erőt, ez pedig mindenképp kedvező fejlemény lehet a régiós devizák számára, így a magas kamatkörnyezet mellett akár további forinterősödésre is esélyt adtak az elemzők.
A forint a hét első felében tehát továbbra is élvezte a 18 százalékos kamatszintből adódó óriási felárat. A Raiffeisen Bank elemzői csapata úgy vélte, ahogy csökken a lazítási várakozás a jegybankkal szemben (pontosabban tolódik későbbre), úgy emelkednek a bankközi kamatlábak is, ami pedig azt jelenti, hogy a forint védelmet élvez mindenféle külső sokkal szemben, az árfolyam felértékelődése pedig folyamatos marad. Két kisebb botlást leszámítva a magyar nemzeti valuta árfolyama rendületlenül emelkedett az őszi, 434 forintos mélypont óta.
Közelít a nyár, és a külföldre utazó, euróváltásra készülő pihenni vágyóknak kérdésünkre az ING Bank vezető elemzője azt ajánlotta, hogy érdemes most kiváltani a nyaraláshoz szüksége uniós valutát. „A piac ugyanis bizakodó, és kedvező fordulatot várnak az infláció alakulásában is” – tette hozzá Virovácz Péter.
A befektetőknek kedvező a 18 százalékos kamat, a két-három forintos napi euróárfolyam-mozgások pedig nem veszélyesek. Külön fontos és pozitív tény, hogy kedvezően alakulnak az uniós pénzek körüli események. Amennyiben ez a folyamat végig kedvező irányban halad, a forint tovább erősödhet – akár 365 forintos euróig –, és akkor lehet, hogy korainak tűnik majd, hogy már április közepén megvettük az eurót. Viszont ha bármely kedvezőtlen esemény – akár az uniós pénzekkel, akár egy váratlan kamatcsökkentéssel – bekövetkezik a következő hetekben, újra jelentősen gyengülhet a forint az euróval szemben.
Nos, a kamatcsökkentés nem lesz váratlan a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának jövő keddi kamatdöntő ülésén, miután szerdán Virág Barnabás arról beszélt, hogy az MNB a jövő héten elkezdheti a kamatcsökkentés többlépcsős folyamatát. Meg is lett a hatása a bejelentésnek: a hét közepén jelentősen gyengült a forint az euróval szemben, este a 377-es euróár körül mozogtak a kötések.
Péntek reggel még mindig 377–378 forint között mozgott az euró ára, és a forint a hét utolsó munkanapjának délelőttjén sem tudott fordítani a helyzeten: mind az euróval, mind a dollárral szemben érdemben gyengült. A pénteki kereskedelemben az euróért 378 forint körül, míg a dollárért hozzávetőleg 345 forintot kellett fizetni.
Borítókép: illusztráció (Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre)