Magyarország összeköti Kínát és a Nyugatot

Nagy Márton több Kína–Magyarország „Övezet és út” infrastrukturális projektet szorgalmaz.

2024. 05. 02. 17:52
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Fotó: Világgazdaság/Kallus György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Xinhua Hírügynökség vezetőivel, köztük a hírügynökség elnökével, Fu Hua-val egyeztetett. A Xinhua Kína legnagyobb sajtóorgánuma, amely nemzetközi szinten is meghatározó szereplővé nőtte ki magát, napjainkban világszerte több mint tízezer főt foglalkoztat és több mint 180 irodával rendelkezik, melyek közül egy Budapesten működik. A megbeszélésen a felek áttekintették a magyar–kínai gazdasági, kulturális és telekommunikációs együttműködés területeit és a kapcsolatok erősítésének előrehaladását.

Nagy Márton a megbeszélést követően részt vett és beszédet mondott a Kína–Magyarország Övezet és Út pragmatikus együttműködés tematikus fórumon. A miniszter beszédében hangsúlyozta, Magyarország mindenkivel a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre törekszik. Kínával hazánk kapcsolata kiváló és folyamatosan erősödik, a két ország idén ünnepli a magyar–kínai diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját.

A miniszter kiemelte, a globális gazdaság súlya egyre inkább Ázsiába helyeződik át, Magyarországon pedig az ázsiai országok közvetlen befektetéseinek aránya 2014-hez képest 19 százalékról 34 százalékra emelkedett, amellyel párhuzamosan Kína ötszörösére emelte a közvetlen befektetéseinek arányát. Kína Magyarország egyik legfontosabb gazdasági partnere. 

Kína hazánk kilencedik legnagyobb kereskedelmi partnere és tizedik legnagyobb tőkebefektetője. Magyarországon épít gyárat többek közt a csúcstechnológiát képviselő CATL és a BYD. Nagy Márton emlékeztetett, az „Övezet és út” kezdeményezés (BRI) mind kínai, mind pedig magyar oldalról a legmagasabb szintű támogatást élvezi. Magyarországnak öt olyan új kezdeményezése van, amit a program keretében szeretne megvalósítani, kínai társfinanszírozással. Ez az öt projekt a „magyar BRI konnektivitási csomag”, amely a logisztika, az infrastruktúra-fejlesztés és az elektromos töltőhálózat-fejlesztés területén megvalósuló beruházásokat tartalmaz.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy olyan infrastrukturális beruházások mellett a két ország közötti kooperáció kiemelkedő területe a pénzügyi és telekommunikációs, digitalizációs együttműködés. 

– Magyarország büszke arra, hogy a legnagyobb kínai bankok Magyarországot választották, ahonnan regionális jelenlétüket biztosítani tudják. Így most már a Bank of China, a China Construction Bank és a China Development Bank is rendelkezik magyarországi jelenléttel és szorosan együttműködünk a kínai hatóságokkal, hogy az ICBC-t is Magyarországra hozzuk. Emellett arra törekszünk, hogy a Waberer’s és a Cosco Shipping, továbbá a 4iG és a Huawei között együttműködés jöjjön létre, ezzel is elősegítve a logisztikai és telekommunikációs kapcsolatok fejlődését – írta a minisztérium.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a kínai–magyar kapcsolatok elmélyítésének következő szintje a kínai elnök látogatását követően az lehet, hogy Magyarország összeköti Kínát és a Nyugatot. 

A nemzetgazdasági miniszter ehhez kapcsolódóan bejelentette, hogy Magyarország július 3–5. között rendezi meg az EU–Kína turisztikai párbeszédet Európában konferenciát, amely a soros magyar uniós elnökség kiemelt rendezvénye lesz.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.