– Egyelőre örülünk az üzemanyagárak csökkenésének – jelentette ki a heti Kormányinfón a Magyar Nemzet kérdésére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán a kormányülést követően rendkívüli sajtótájékoztatót tartott a karmelita kolostorban a hazai üzemanyagárakat érintő kormányzati döntésekről. Ezek közül a legfontosabb, hogy egyelőre lekerült a napirendről a benzinárstop.
A kormány mérlegelte a kereskedők javaslatát, hogy a régiós árak helyett a szomszédos országok átlagát vegyék figyelembe, vagyis kerüljön ki a referenciaértékből Lengyelország, Csehország és Bulgária. Azaz ezentúl csak a szomszédos országok áraihoz viszonyítsanak, Ukrajna kivételével. Ennek a kérésnek a kabinet eleget tett. A miértek megértéséhez fontos előzmény még, hogy a kormány és a Magyar Ásványolaj-szövetség között volt egy megállapodás, amely tartalmazta azt a kitételt, hogy a régiós árakat érjék el a hazai üzemanyagárak.
Hétfőn kiderült, a benzin bruttó öt forinttal, míg a dízel ára bruttó négy forinttal csökken szerdától, péntektől pedig újabb árcsökkenés jött, a benzin nagykereskedelmi ára nyolc, míg a dízel ára bruttó öt forinttal lett kevesebb. Holnaptól ismét változik az üzemanyagok nagykereskedelmi ára. A benzin esetében ez 4 forintos csökkenést, míg a gázolaj esetében 2 forintos emelkedést jelent.
Rekordév lehet az idei a turizmusban
Az év első három hónapjában 7,1 millió vendégéjszakát könyvelhettek el a szálláshelyek, ezzel az ágazat 14 százalékkal haladta meg a tavalyi negyedéves számokat. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai szerint Budapest mellett valamennyi turisztikai térségben jelentősen nőtt a szálláshelyek forgalma. A térségek csaknem felénél két számjegyű volt a növekedés. A legnagyobb, 32 szálékos bővülést a Sopron–Fertő térségében regisztrálták, de a Balatonnál is csaknem húszszázalékos forgalomnövekedést tapasztalhattak a szálláshelyek.
A szálláshelyek összesen csaknem 160 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, ami 2023 első negyedévéhez képest 17 százalékos növekedést mutat. A vendéglátóhelyeken 404 milliárd forintot költöttek a vendégek, ez a tavalyi év adataihoz viszonyítva 13 százalékos emelkedést jelent.
Most érdemes eurót váltani
Nem biztos, hogy érdemes halogatni a nyaraláshoz szükséges euró vásárlását – írta a Világgazdaság. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a lapnak azt mondta, biztosan semmit nem lehet mondani, de az elmúlt időszak forintmozgásai alapján a 390-hez közeli árfolyam tűnik a sáv szélének. Ezért ahhoz, hogy a forint innen erősödni tudjon, nagyon pozitív momentumnak kell bekövetkeznie. Viszont gyengülni sokkal könnyebben lehet képes.
Ha valaki biztosra szeretne menni, annak érdemes lehet most, ha nem is a teljes nyaralás összegét, de egy jelentősebb részét átváltania. Mivel ha innen erősödik a forint, akkor már túl sokat nem tudunk bukni –magyarázta a közgazdász, aki szerint ez csak pár forintot veszteséget jelenthet, gyengülni viszont könnyen tud tíz forintot is a hazai fizetőeszköz, tehát a kockázat is értelemszerűen nagyobb.
Az ING Bank vezető elemzője arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyáron gyakorlatilag trendszerűen esik a forint árfolyama. Megnézték az elmúlt 15 év forintárfolyam-mozgását, amiből az derült ki, hogy a három nyári hónapból mindig van egy olyan hónap, amikor drasztikusan gyengül a hazai fizetőeszköz. A végső konklúzió, hogy több részletben lehet érdemes eurót váltani, egy részét pedig inkább még most, tavasszal.