A német ipar többsége, csaknem kétharmada azt fontolgatja, hogy külföldre helyezi át tevékenységét. A Baker Tilly könyvvizsgáló cég által végzett felmérésben a megkérdezett cégek 73 százaléka szerint „nagyon valószínű” vagy „valamelyest valószínű” az üzleti tevékenység külföldre költöztetése. A válaszadók 23 százaléka szerint az áthelyezés „kevésbé valószínű”, és csak négy százalék mondta azt, hogy „nem valószínű” – írja a Handelsblatt című német üzleti lap nyomán a Világgazdaság.
Arra a kérdésre, hogy rövid távon mit kellene változtatni ahhoz, hogy a cégek Németországban maradjanak, az iparvállalatok
- az alacsonyabb villamosenergia-árakat jelölték meg első számú prioritásként (45 százalék),
- majd a második, a harmadik és a negyedik helyen az uniós energiapolitika egységesítését,
- az alacsonyabb energiaadókat és -terheket,
- valamint az alacsonyabb hálózati díjakat említették.
- Az ötödik helyre a bürokráciacsökkentési igény került.
A magas németországi villamosenergia-árszint sok ipari vállalat számára évek óta gondot okoz. Ennek hátterében főleg az áll, hogy Németországban a nagykereskedelmi árhoz hozzáadódnak a magas adók és illetékek. A megújuló energiák előmozdítását célzó illeték eltörlése valóban hozott némi enyhülést, ezzel párhuzamosan viszont emelkedtek a hálózati díjak.
A felmérés azt mutatja, hogy az ipar többsége hajlandó lenne segíteni az energiaátállás alakításában és a szükséges beruházások megtételében.
De egy dolog akarni, más dolog a képesség. Végső soron a vállalatok nemzetközi versenyképessége nem kerülhet veszélybe
– figyelmeztetett Müller.