Országszerte 2,4 százalékot drágultak a panellakások, míg a fővárosban a húsz százalékot is elérte az áremelkedés – derült ki a Zenga.hu adataiból. Ezzel az árnövekedéssel a panellakások átlagos ára nemrég átlépte az egymillió forintos határt Budapesten – írta elemzésében Világgazdaság.

Az árrobbanás Budapesten kívül is tetten érhető, a debreceni ingatlanárak is elérték a budapesti szintet – derül ki a legfrissebb ingatlanközvetítői elemzésekből.
A lakásárak emelkedése mindig érthetően az alacsonyabb árkategóriára, a még megfizethető ingatlanokra irányítja a figyelmet, miközben az is látható, hogy a vevők láthatóan már nem tartanak attól, hogy csak rövid távra fektetnek be, hogy a panelházakat hamarosan le kellene bontani.
Magyarországon nagyjából minden tizedik ember házgyári lakásban él. A magyar ingatlanpiac egyik legjobb jelzője a panellakások ára – fogalmazott Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa, aki a Világgazdaságnak nemrég azt is elmondta, hogy Budapesten lényegében hiánycikk lett a panel.
Jó hír a tulajdonosoknak, hogy ezek a házak sokkal tovább bírják, mint eredetileg gondolták, lebontani még évtizedekig várhatóan nem kell azokat. Budapesten a lakásállomány 23 százaléka, mintegy 190 ezer lakás érintett.
Szintet lépett a panel megítélése az elmúlt években, évtizedekben, és ez a magasabb szint, ahová a használati értéke emelte a lakótelepi otthonokat, immár az árakban is szemmel láthatóan visszaköszön. A jó elosztású, világos, egyszerűen felújítható, remek infrastruktúrájú helyre épült városnegyedekben szívesen költöznek és ott is maradnak a lakók.
A Duna House adatai szerint a fővárosban idén is a panellakások árszintjében jelentkezett nagyobb drágulás:
Budán meghaladta az egymillió forintot, míg a pesti kerületekben kilencszázezer forint fölé emelkedett a házgyári lakásokért fizetett összeg négyzetméterenként.
Januárban a budai téglalakások átlagosan 1,2 millió forint feletti négyzetméteráron keltek el, a pesti belvárosban 1,3 millió forint feletti, míg Pest egyéb területein 819 ezer forint volt a négyzetméterenként átlag.