Az elmúlt években számos olyan válság sújtotta a világot, amelyek nem gazdasági eredetűek voltak, de súlyos gazdasági következményekkel jártak, elég ha a koronavírus-járványra vagy a szomszédunkban zajló ukrajnai háborúra gondolunk. Ezek a krízisek is nagyban hozzájárulnak ahhoz a folyamathoz, melynek nyomán a világgazdaság alapjaiban formálódik át – mondta a Világgazdaság tudósítása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Fókuszban a külpiacok címmel megrendezett külgazdasági évnyitó konferenciáján elhangzott videóüzenetében.
A tárcavezető úgy vélte, az elmúlt években egyre nagyobb veszélyt jelent, hogy a világ újra gazdasági blokkokra szakad, sok nemzetközi intézkedés nem a szabad és tisztességes kereskedelmet segíti elő, hanem inkább gátolja azt. Magyarország ezzel szemben az összekapcsoltság és a zavartalan világkereskedelem híve.
A tárcavezető hangsúlyozta: Magyarország ennek jegyében következetesen kitart a gazdasági semlegesség politikája mellett, amely lehetővé teszi a kereskedelmi kapcsolatok fenntartását a világ minden tájával. A stratégia eredményei pedig kézzelfoghatók: az elmúlt évek legnagyobb beruházásai többségében keletről érkeztek, különösen Kínából.
A 2020 és 2023 közötti időszakban, különösen 2024-ben a legtöbb új beruházás az ázsiai országból érkezett hazánkba. A tárcavezető aláhúzta, a keleti gazdaságok növekedése kiváló lehetőséget biztosít a magyar export folyamatos növelésére, így a magyar külpolitika egyik legfontosabb feladata az, hogy segítse a magyar vállalatok külpiacokon való érvényesülését.
Nagy Elek: A kamara minden segítséget megad a magyar vállalkozások külpiacra lépéséhez
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a beszédében úgy fogalmazott: a sikerhez a tudáson át vezet az út, ezért a magyar vállalkozásoknak az innovációra és a képzésekre kell helyezniük a hangsúlyt.
Az elnök kiemelte, hogy az MKIK jövőképe a vállalkozók sikerességére és elégedettségére épít, ezért fontos, hogy a magyar vállalkozók azt érezzék, a kamara értük van, őket segíti.

Hozzátette, a kamara szorosan együttműködik a HEPA-val, amelytől megtudták, hogy a vállalkozásoknak a legnagyobb nehézséget az erős árverseny, a munkaerőköltségek és a képzett munkaerő hiánya jelenti.
Nagy Elek közölte, a vállalatok 49 százaléka tervez új piacok felé nyitni, ami rendkívül biztató jel a magyar gazdaság szempontjából, így ehhez a kamara minden szükséges támogatást megad.
A konferencián Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára is felszólalt. Hangsúlyozta, hogy a mostani bizonytalan világpolitikai helyzetben a magyar külpolitika feladata, hogy biztosítsa az ország békéjét és a magyar gazdasági érdekek képviseletét, a döntéseinket a jövőben is a magyar érdekek melletti kiállás, nem pedig az elvárásokhoz való igazodás mozgatja.
Az államtitkár rámutatott: rendkívüli volatilitás köszöntött be, a bizonytalan geopolitikai helyzetben nagyon nehéz előre tervezni. Megjegyezte: tévedés lenne azt hinni, hogy nem tarjuk közvetlen veszélynek a körülöttünk tapasztalható biztonságpolitikai felfordulást, mert az elmúlt hét-nyolc évtizedben békében éltünk. Megfeszítetten kell dolgozni azért, hogy a gyülekező viharfelhőket elhárítsuk Magyarország egéről.