A pilóta nélküli légi járművek alkalmazási lehetőségei és gazdasági hatásai világviszonylatban is jelentősek, Magyarország ezért vezető szerepre törekszik a dróntechnológia fejlesztésében – jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter a HungaroControl tegnapi budapesti konferenciáján. Palkovics László megjegyezte, hogy a dróntechnológia piaci lehetőségei meghaladhatják az évi tízmilliárd eurót a kontinensen. Magyarországon belátható időn belül a tízszeresére, évi húszezer fölé emelkedhet az engedélyezett drónrepülések száma.
Ma már naponta használ ilyen eszközöket a mezőgazdaság és az erdőgazdálkodás, a logisztika, a szállítás, a közlekedés, drónokkal felügyelnek hálózati infrastruktúrákat és közszolgáltatásokat – ismertette a távirati iroda tudósítása szerint.
Vezető szerepre törne hazánk a technológia fejlesztésében
Fotó: Mirkó István
Szepessy Kornél, a HungaroControl vezérigazgatója szerint a drónok terjedése nem csupán a légi közlekedést, hanem a mindennapi életet is jelentősen átalakítja. – Állami és ipari szereplők, magánszemélyek és vállalkozások egyaránt hasznosíthatják a pilóta nélküli repülő szerkezeteket – magyarázta. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a technológia kiaknázása nemzetközi együttműködést és jelentős erőforrásokat igényel, a légi közlekedésbe pedig csak szigorú repülésbiztonsági feltételekkel integrálható.
Kerekes Antal, a PwC Magyarország technológiai tanácsadásért felelős partnere világszerte 127 milliárd dollárra becsülte a drónokkal kiváltható szolgáltatások értékét. Kifejtette, hogy a dróntechnológia évekkel ezelőtt megérett az összetett szolgáltatásokra, fejlett szoftverkörnyezetre támaszkodhat, ám a fejlődést a szabályozásnak is követnie kell. Az előírásokat érdemes a drónok kereskedelmi használatához igazítani, mivel a tapasztalatok szerint rugalmas jogszabályi környezetben a felhasználás is gyorsabban fejlődik.