Felemás kolumbiai béke
Három évvel ezelőtt Kolumbia akkori elnöke, Juan Manuel Santos kapott Nobel-békedíjat azért, mert sikerült megállapodást kötnie a Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői (FARC) gerillaszervezettel. Ezzel lezárta azt az 52 éve húzódó fegyveres konfliktust, ami több mint 260 ezer ember halálát okozta és milliókat kényszerített otthonuk elhagyására.
Santos akkor már négy éve folytatott titkos tárgyalásokat Kubában a szervezet vezetőivel, ám a Nobel-díj kicsit megelőzte a békekötést. Az elnök 2016 októberének elején részesült a kitüntetésben, néhány nappal azután, hogy a lakosság népszavazáson szűk többséggel elutasította a megállapodásban foglaltakat. Az állampolgárok szerint a megállapodás túl engedékeny volt a gerillákkal szemben, a béke ugyanis nemcsak amnesztiát, hanem parlamenti helyeket is garantált a politikussá váló volt harcosoknak.
A FARC-szal kötött békét végül úgy sikerült elérnie Santosnak, hogy a megállapodást néhány kisebb módosítással novemberben átvitte a parlamenten. Mintegy hétezer gerilla szolgáltatta át fegyvereit az ENSZ illetékeseinek, és a FARC politikai párttá alakult. Akadtak azonban, akik nem értettek egyet a feltételekkel, nem akartak lemondani a kábítószer-kereskedelemből származó bevételekről, ezért kiléptek a szervezetből. A kisebb csoportok közötti vetélkedés pedig újabb kihívás elé állította a kormányt, amely hajtóvadászatot indított a disszidensek ellen. A fegyveres akciók azonban folytatódtak: a békekötés óta legalább 150 békét választó volt gerillát öltek meg ismeretlen tettesek, és legalább 630 békeaktivistát is meggyilkoltak, számolt be az Indepaz bogotai kutatóintézet.
Augusztus végén arculcsapásként érte a venezuelai közvéleményt, hogy két korábbi gerillavezér videóüzenetben bejelentette, visszatérnek a háborúhoz, mivel Iván Duque jelenlegi elnök nem tartja magát a megállapodáshoz. A videó egyik felszólalója a béketárgyalás vezetője, Iván Márquez volt. Jelezték, egy új gerillaszervezetet alapítanak, hogy folytassák a harcot a kormány ellen. A biztonsági erők szerint mintegy 2200 harcosuk lehet. A bejelentést üdvözölte a kisebb gerillaszervezet, a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (ELN), amellyel a kormány béketárgyalásai februárban akadtak meg, amikor a szervezet egy rendőr-akadémián 22 fiatallal végzett.
Kolumbiában október végén tartanak helyhatósági választásokat, és a hírekben egyre kongatják a vészharangokat, hogy több száz önkormányzati vezető van halálos veszélyben a korábban gerillák által ellenőrzött régiókban. Santos mindenesetre optimista, és jelezte, hogy az egykori bűnszervezet 90 százaléka továbbra is támogatja a békemegállapodást. „A harc a békéért folytatódik!” – írta Twitter-üzenetben a volt elnök. (Z. R.)