Argentína a leggazdagabbakkal fizetteti meg a bevételkiesést

A dél-amerikai állam súlyos gazdasági gondokkal küzd, melyeket a koronavírus-járvány tovább nehezít.

2020. 12. 06. 14:44
Outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in Buenos Aires, Argentina
A health care worker transports a coronavirus disease (COVID-19) patient in an intensive care unit (ICU), at the Dr. Alberto Antranik Eurnekian hospital, in Ezeiza, on the outskirts of Buenos Aires, Argentina August 21, 2020. REUTERS/Agustin Marcarian - RC2MII9ZBE88 Fotó: Agustin Marcarian
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Milliomosadónak” nevezték el Argentínában azt az új típusú, egyszeri vagyonadót, melyet a koronavírus-járvány elleni védekezés finanszírozására vezetnek be, és a gazdagabb magánszemélyekre rónak ki. A törvényjavaslatot – melyet az Alberto Fernández elnök vezette balközép kormánykoalíció nyújtott be – még pénteken hagyta jóvá a parlament szenátusa, 42 szavazattal és 26 ellenszavazattal.

– Meg kell találnunk a kapcsolódási pontokat azok között, akik a leginkább hozzá tudnak járulni a járvány elleni védekezéshez, és azok között, akik a leginkább rászorulnak a segítségre

– írta közösségi oldalán Anabel Fernández Sagasti kormánypárti szenátor.

Mercedes Marcó del Pont, az adóhivatal vezetője szerint az intézkedés körülbelül 12 ezer olyan lakost érint, akiknek a vagyona meghaladja a 200 millió pesót (725 millió forint), nekik legalább kétszázalékos egyszeri adót kell befizetniük.

Az adóval azt a hiányt igyekszik pótolni a kormány, amelyet az állami bevételek nagymértékű zuhanása okoz a szigorú korlátozások bevezetése miatt. Az elnök a vagyonadóból származó bevételt többek között orvosi eszközökre, a kis- és középvállalkozások megsegítésére, a diákok támogatására, a hazai földgázipar fejlesztésére fordítaná.

Az intézkedés azonban kritikát váltott ki az ellenzéki csoportok körében. A konzervatív pártok nem értenek egyet a kormány döntésével, szerintük ez visszatarthatja a külföldi befektetéseket, valamint attól is tartanak, hogy a „milliomosadó” rendszeressé válik. Az Együtt a változásért jobboldali párt elkobzó politikának minősítette a törvényjavaslatot.

– Tudjuk, mi történik az ilyen egyszeri adókkal: örökre megmaradnak

– hívta fel a figyelmet a vidék érdekeiért lobbizó társaság elnöke, Daniel Pelegrina.

A kormány a hét közepén jelentette be, hogy szerződést írtak alá Oroszországgal a koronavírus elleni vakcina beszállításáról. A közlemény szerint 300 ezer ember még az év vége előtti beoltását tűzték ki célul, januárban pedig további 5 millió, februárban újabb 5 millió argentin lakoshoz juthat el a vakcina.

– Úgy lépünk ki a pandémiából, mint azok az országok, melyek részt vettek a világháborúkban: több ezer halottal és tönkrement gazdasággal

– jelentette ki Carlos Caserio, Córdoba tartomány szenátora.

A dél-amerikai állam októberben jelentette be, hogy a világon ötödikként elérték az egymillió fertőzöttet. Ez idáig közel másfél millió ember fertőződött meg az országban, valamint közel 40 ezer beteg hunyt el a koronavírusban.

Argentína Latin-Amerika harmadik legnagyobb gazdasága, azonban már lassan harmadik éve tart a gazdasági válság, melyet a koronavírus-járvány is súlyosbít, továbbá az államadósság mértéke is egyre inkább növekszik.

A világjárvány elleni védekezés részeként bevezetett intézkedések tovább növelték a munkanélküliség és a szegénység mértékét az országban. Martin Lousteau ellenzéki szenátor szerint az argentinok jövedelme az elmúlt 21 évben a világ többi részéhez képest jóval lassabban növekedett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.