Meg kell védeni Európát
– hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök az Ana Brnabic szerb miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján. A magyar miniszterelnök kifejtette, hogy az amerikai kudarc miatt Afganisztánból több milliós migránshullámra számíthatunk. Hozzátette, hogy Európa gondolkodása felől ne legyen illúziónk, ugyanis, mint mondta, sosem siettek a segítségünkre az elmúlt évszázadok során, és most sem számíthatunk erre.
Védjük Szerbiát, védjük Magyarországot, védjük magunkat, de mindannyian tudjuk, hogy ezek a migránsok nem Szerbiában és nem Magyarországon akarnak élni, ezek Németországba igyekeznek, ezért amikor most megvédjük magunkat, mint oly sokszor a történelem során, egyben Európát, elsősorban Németországot is védjük, és ez akkor is így van, ha semmilyen elismerésre, hálára pedig végképp nem számíthatunk.
A miniszterelnök kiemelte, hogy ma a világgazdaságban előkelő helyen van Közép-Európa és Szerbia is ennek a része. Úgy látta: ezt a helyet egy migránshullám meg tudja roppantani. Mint mondta: akik a migrációt korábban támogatták – kormányok, NGO-k, Soros-szervezetek –, most ugyanúgy támogatják, támogatnák az Afganisztánból érkező migrációt, ez azonban élesen ellentétben áll Magyarország és Szerbia érdekével.
Magyarország azért is elkötelezett „ezer százalékig” Szerbia európai uniós tagsága mellett, mert enélkül Európa belső részeinek biztonsága sem garantálható.
Lehetetlen, hogy itt hotspotokat hozzanak létre, hogy itt biztonsági kérdések kiszorítsák a gazdasági fejlődési szintet
– emelte ki Orbán Viktor. Rámutatott: Magyarország érdeke, hogy jó szomszédi viszonyt legyen a két ország között, és mivel a Balkán egy könnyen destabilizálódó térség, ezért kiemelten fontos, hogy integrálni lehessen az európai közösségbe.
A csúcstalálkozón Ana Brnabic szerb miniszterelnök úgy fogalmazott: előbb-utóbb újabb migrációs hullám alakulhat ki. Úgy látta, az lenne a megoldás, ha ellenőrzött formában jönnének a migránsok, és már az első uniós tagállamban ellenőriznék őket, ahova érkeznek.
Úgy kellene segíteni az embereknek, hogy ne kelljen elhagyniuk a szülőföldjüket, és ne kelljen elindulniuk Európa felé, ahogy azt korábban Magyarország is szorgalmazta
– tette hozzá a politikus.
Ana Brnabic kiemelte, hogy a ma a kétoldalú stratégiai partnerségről megkötött megállapodás a csúcspontja az eddigi közös munkának, amelyet 2014-től, az első együttes kormányülés óta folytattak. Emlékeztetett arra is, hogy korábban már megállapodtak a külképviseletek és a nagykövetségek infrastruktúrájának közös használatáról.
A kormányfő arról is beszélt, hogy Magyarország a harmadik legfontosabb gazdasági partnere Szerbiának az EU-ban, és hamarosan a második helyre kerülhet, mert folyamatosan nő a kereskedelmi forgalom a két ország között. Ana Brnabic köszönetet mondott magyar kollégájának azért is, amit a magyarországi szerb közösségért tett, és azt mondta, Szerbia is elkötelezett a szerbiai magyar közösségek segítése mellett. Kérdésre kifejtette: Magyarország a legmegbízhatóbb partnere Szerbiának az uniós integráció felé vezető úton, minden segítséget megad Szerbiának, és mindig minden fórumon kiáll Szerbia mielőbbi uniós csatlakozása mellett.
A gyümölcsöző kormányközi kapcsolatok a közvéleményre is kihatnak: korábban írtunk arról, hogy a közép-európai elemző- és kutatóintézet, a CEPER felméréséből kiderült: egy év alatt nyolc százalékkal nőtt Szerbiában azok aránya, akik jó véleménnyel vannak Magyarországról.
„Magyarország kiváló kalauz az uniós labirintusban”
– Szerbia uniós integrációja nem tűrhet halasztást, azonban fontos, hogy tagjelölt országként ne vesszen el a brüsszeli bürokrácia útvesztőjében. Magyarország hasznos tapasztalatokkal rendelkezik ezen a téren, hiszen nem újak számunkra az ideológiai boszorkányüldözések és a politikailag elfogult jogállamisági kirakatperek – írta Facebookon Varga Judit.
– Brüsszel a csatlakozási tárgyalásokat már lassan két éve hanyagolja és csak álszent aggodalmaknak ad hangot ahelyett, hogy valódi, termékeny párbeszédet folytatna a Nyugat-Balkán kulcsállamával. Lássuk be, a közeljövőben sok múlhat a szerb csatlakozás felgyorsításán. Elég, ha az illegális migráció megállítására gondolunk, déli szomszédunk stabilitása és jó kapcsolata az Európai Unióval elengedhetetlenül fontos.
Magyarország és Európa biztonsága múlik a Nyugat-Balkán államain. Mi, magyarok ezt felismertük, ideje lenne, ha végre Brüsszel is felocsúdna birodalmi törekvéseket dédelgető csipkerózsikaálmából.
– Bátran kijelenthetjük, hogy Szerbia nemcsak egy déli szomszéd, hanem Magyarország első számú nyugat-balkáni partnere is. Szövetségünket a mai közös kormánycsúcs tovább erősítette – olvasható a politikus bejegyzésében.
Borítókép: Orbán Viktor az Ana Brnabic szerb kormányfővel tartott sajtótájékoztatón Budapesten, a Karmelita kolostorban 2021. szeptember 8-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Gyorshajó-járat indul Belgrád és Budapest között
– Megállapodtunk arról, hogy a két ország és a két főváros közötti eddigi összeköttetéseket kiegészítjük azzal, hogy a Dunán beindítjuk a gyorshajó járatot a jövő esztendő nyaráig Belgrád és Budapest között. Ehhez a szükséges finanszírozást biztosítjuk és gyorshajókat vásárolunk, amelyek nyomán egy összeköttetés jön létre a Dunán is Belgrád illetve Budapest között – adta hírül közösségi oldalán Szijjártó Péter.