Transznemű nő szerepel a francia köztársasági elnökválasztás jelöltjei között
Az Élysée-palotára cserélné jelenlegi hivatalát Marie Cau, az észak-franciaországi kistelepülés, Tilloy-lez-Marchiennes vezetője, akit 2020-ban választottak meg az ország első transznemű polgármesterének. A biológiai férfinak született Cau nyíltan vállalja, hogy nem politikus, ezért a jobb- és a baloldali politikai tengelytől is távol akarja tartani magát. Cau elnöki kampányának és elnökségének a főbb pillérjei a szolidaritás, a szociális ellátás és a liberális gazdaságpolitika lesz.
Az 518 fős település polgármestere 2021 tavaszán jelentette be, hogy indul a jövő évi köztársasági elnökválasztáson. A bejelentéssel egy időben az LMBTQ-közösséget támogató francia lapnak, a Têtu-nek adott nyilatkozatában kifejtette, hogy Franciaország elnökeként nem áll szándékában az LMBTQ-közösség szóvivőjeként politizálni. Sokkal inkább szeretne egy újfajta társadalmi modell megteremtésén dolgozni. Ennek jegyében Cau elutasítja azt, hogy az LMBTQ-törekvéseket mozgalomnak nevezzék, valamint támogatja a transznemű párok számára az asszisztált reprodukciót: a biológiai donoroktól kapott ivarsejtek megtermékenyítését és a transznemű szülőbe ültetését.
Forrás: www.francetvinfo.fr, www.tetu.com
Ötmillió eurót kapnak a spanyol régiók, hogy támogassák a migránsgyerekek integrációját
Az érintett kísérő nélküli gyerekek és fiatalok a májusi menekülthullámmal érkeztek Ceutába, mely már nem tudja szolidaritásból, egyedül ellátni őket. Mivel néhány héttel ezelőtt a bíróság elutasította a hazatelepítésükről szóló döntést a gyermekjogok megsértésére hivatkozva, ezért a spanyol kormány kénytelen gondoskodni a marokkói kiskorúakról. Hogy tehermentesítsék Ceutát, kedden jóváhagytak egy ötmillió eurós támogatást, amit Spanyolország régiói között osztanak szét olyan arányban, ahány gyereket befogadnak. A pénz kétszáz fő ellátására elég, de ennek többszöröse tartózkodik az exklávéban. A legfrissebb összesítés szerint július végén 1357 kísérő nélküli kiskorú járta Ceuta utcáit. Valencia kormánya fogadja be a legtöbb menekült gyermeket, összesen 25 főt, emiatt több mint 560 ezer eurót folyósít neki a kormány. A két Kasztília 14-18 főt, Katalónia 15-öt lát el, Galícia pedig húsz főnek biztosít ágyat, ételt és iskoláztatást.
Forrás: www.20minutos.es, www.vozpopuli.com
A szerencsejáték-fogadások jobboldali fordulatot jósolnak Svédországban
A skandináv országban jövő ősszel lesznek választások, az eredményre a fogadóirodáknál már lehet fogadni. A jelenlegi oddsok azt mutatják, hogy a hét éve kormányzó szociáldemokrata–zöld koalíciót mérsékelt-kereszténydemokrata kabinet fogja váltani. A jelenlegi kormány oddsa 3, míg a jobboldali eshetősége 2,25. A Betsson szerencsejáték cég szóvivője azt mondta, a játékosok 75 százaléka a jobboldali kormányra szavaz, és csak 25 százaléka gondolja, hogy maradhat a jelenleg kormány, annak ellenére, hogy feltehetően a Szociáldemokrata párt marad a legnagyobb a választások után is. Robin Olenius elmondta, a cég az oddsok kidolgozásához a közvélemény-kutatások eredményeit, a pártvezetői vitaműsorokat, valamint a szakértői elemzéseket használják fel.
Forrás: Bulletin
A spanyol kormányfő lemondását követelte a tömeg tegnap Madridban
A katonai légi parádén több ezer ember gyűlt össze annak ellenére, hogy azt javasolták, a többség igyekezzen a világjárvány miatt a televízión keresztül követni az eseményeket. A tömeg a bemutató idején a „Takarodjon!” és a „Mondjon le!” szavakat skandálta. Pedro Sánchez miniszterelnök csak az utolsó pillanatban jelent meg a királyi családdal egy időben. Amikor a megafonon bejelentették a spanyol vezetők érkezését, hangos zúgolódás kezdődött. A légi bemutató végén a Real Madrid stadionja mellől szintén kocsmai hangulatú, agresszív sértések zúdultak a spanyol miniszterelnökre. A nemzeti ünnepen sem a függetlenedni vágyó katalán, sem a baszk elnök nem vett részt. Barcelonában szintén nagyszabású felvonulást tartottak az ünnep alkalmából. A jobboldali Néppárt és VOX felhívására több ezren gyűltek össze a Passeig de Gràcián, hogy Spanyolország egységét hangsúlyozzák. A barcelonai ünneplők és tiltakozók spanyol zászlót lobogtattak és a himnuszt hallgatták. Transzparenseiken a „Spanyol vagyok” és a „Börtönbe Puigdemonttal” (Katalónia függetlenségét alkotmányellenesen kikiáltó, Brüsszelben bujkáló exelnök) felirat volt olvasható.
Forrás: www.elpais.com/, www.elconfidencial.com
(Borítókép: Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök. Fotó: MTI/EPA/EFE/Emilio Naranjo)