Csaknem százezren kényszerültek elhagyni otthonukat a Fülöp-szigeteken a Rai nevű trópusi vihar miatt, amely csütörtökön ért partot az országban erős széllel és heves esővel – tájékoztatott a helyi meteorológiai szolgálat. A Fülöp-szigeteki katasztrófavédelmi hivatal közölte, hogy elővigyázatossági okokból további evakuálásokra kerülhet sor.
A Rai idén a tizenötödik trópusi vihar a Fülöp-szigeteken. Úgynevezett szupertájfunként tartják nyilván, azaz ereje megfelel a legmagasabb kategóriájú hurrikánénak az ötfokozatú Saffir-Simpson skálán. Évente körülbelül öt hasonló erejű trópusi vihar keletkezik világszerte.
A Rai Siargao szigeténél ért partot óránként 240 kilométeres sebességet is elérő széllökésekkel. Siargao körülbelül 760 kilométerre délkeletre található a Fülöp-szigetek fővárosától, Manilától, és a szörfösök kedvelt célpontja. Halálos áldozatokról egyelőre nem érkezett hír, ugyanakkor számos mentési művelet van folyamatban az érintett térségekben. A katasztrófavédelmi hivatal jelezte: áradásokról és áramkimaradásokról értesült.
Cagayan de Oro városából olyan felvételeket osztottak meg, amelyeken a mentőcsapatok mellkasig érő vízben gázolnak, hogy gumicsónakokon kimenekíthessék a helyieket. A tájfun, amelyet a Fülöp-szigeteken Odette-nek neveztek el, nyugat-északnyugati irányba halad. Több mint húsz tartomány és terület van riadókészültségben a vihar miatt. Hatósági becslések szerint 15,9 millió ember él a vihar által érintett területeken. A tájfun szombaton hagyhatja el az országot.
Az országban több tucat repülőjáratot töröltek, a közlekedési hatóságok pedig megtiltották a tengeri és szárazföldi közlekedést az ország középső és déli részén. Az intézkedés miatt ezrek rekedtek a kikötőkben. A trópusi vihar miatt egy tömeges oltási kampányt is elhalasztottak.
A Fülöp-szigeteken évente körülbelül húsz tájfun söpör végig. Az eddigi legpusztítóbb a Haiyan volt, amely körülbelül 6300 ember életét követelte 2013 novemberében, és több mint négymillióan kényszerültek elhagyni otthonukat. A Fülöp-szigetek az egyik olyan ország, amelyet a legérzékenyebben érint az éghajlatváltozás, ráadásul az úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrűn fekszik, ahol a Föld szeizmikus és vulkáni tevékenységének kilencven százaléka zajlik.
Borítókép: A Fülöp-szigeteki parti őrség (PCG) által közreadott képen egy lányt mentenek a Rai tájfun keltette árvízben a Fülöp-szigetek déli részén fekvő Cagayan de Oróban 2021. december 16-án. (Fotó: MTI/EPA/PCG)