Várakozás előzi meg a régi-új olasz államfő, Sergio Mattarella hivatali eskütételét és első programbeszédét csütörtökön, miközben a köztársasági elnök feszültséggel teli újraválasztása felszínre hozta a kormánytöbbség pártjain belüli töréseket bal- és jobboldalon egyaránt – derül ki az olasz sajtó csütörtöki kommentárjaiból. A Corriere della Sera rámutatott, hogy a 13. államfő beiktatásán részt vevő
mintegy ezer szenátor és képviselő jövőre már nem lesz a parlamentben. A 2023-ban esedékes választásokkal ugyanis a római felső- és alsóház összlétszáma egyharmadra csökken.
Addig még új választási törvényre is szükség van, és a pártok közötti harc jelenleg éppen arról szól, milyen képviseleti rendszert akarnak. A felmérésekben vezető jobboldali Olasz Testvérek (FdI) a neki kedvező többségi választási rendszert támogatja, a szintén jobboldali Liga és a jobbközép Hajrá, Olaszország! (FI) viszont az arányos szavazási rendszert részesítené előnyben, amely felé a baloldali Demokrata Párt (PD) is hajlik.
Az FdI elnöke, Giorgia Meloni és a Liga vezetője, Matteo Salvini között verseny zajlik a jobboldali szavazókért, miközben a FI elnöke, Silvio Berlusconi nem akarja kiengedni kezéből a jobboldali-jobbközép szövetség irányítását.
Salvini egy centrum felé elmozduló, az amerikai republikánus párt mintájára felépített új koalíciót vázolt fel, a Liga elnöke számára azonban a szövetségesein való felülkerekedésnél is sürgetőbbnek számít a Liga vezette, gazdaságilag erős északolasz tartományok, vagyis Lombardia, Veneto, Friuli-Venezia Giulia kormányzóinak meggyőzése arról, hogy a párt megfelelő irányba halad.