A szerb belügyminisztérium kedden betiltotta a Europride – az európai meleg büszkeség – szeptember 17-re, szombatra tervezett belgrádi felvonulását. A tárca közleményében úgy fogalmazott: a biztonsági helyzet felmérését követően arra jutottak, nagy kockázattal járna a felvonulás résztvevőire és a többi állampolgárra nézve, ha megtartanák a rendezvényt. Ugyanezért tiltották be az úgynevezett antiglobalisták „családi séta” nevű felvonulását is, amelyet ugyanarra a napra szerveztek. Az indoklás szerint mivel a két felvonulás a városnak ugyanazon a területén zajlana, és az „antiglobalisták” nézetei szöges ellentétben állnak a Europride szervezőinek a nézeteivel, ezért fennáll az összetűzés és erőszakos cselekmények veszélye, ami a közrendet sérthetné, ezért nem engedélyezhetik egyik felvonulás megtartását sem.
Alekszandar Vucsics államfő korábban a Koszovóval fennálló vitával, valamint a nehéz kül- és belpolitikai helyzettel indokolta azt, hogy el kell halasztani, vagy le kell mondani a Europride-ot.
Mint mondta, tisztában van azzal, hogy ezzel sérülnek a kisebbségek jogai, de a jelen helyzetben ez lenne a helyes lépés.
Szeptember elején Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszel nevében arra bátorította a szerb hatóságokat, hogy keressenek megoldást a szervezőkkel a rendezvény békés és biztonságos lebonyolítására.
A Europride szervezői bejelentették, hogy panaszt tesznek a belügyminisztériumi döntés miatt. Goran Miletics szervező a közösségi médiában azt írta: a felvonulást nem lehet betiltani, azt mindenképpen megtartják.
A Europride hete ettől függetlenül a Szerbia-palota előtti zászlófelvonással hétfőn hivatalosan is megkezdődött Belgrádban. Kiállításokat, oktatási, kulturális és szórakoztató rendezvényeket is szerveznek.
Belgrád megmutatja, hogy egy olyan város, melynek kapuja mindenki előtt nyitva áll, nyitott a változásokra. Ez a tolerancia üzenete, itt az egyenlőség és a szolidaritás ideje
– húzta alá Goran Miletics. Az utóbbi években hét melegfelvonulást rendeztek Belgrádban, amelyek békésen zajlottak. A 2019-es rendezvényen a tömeggel vonult Szerbia nyíltan leszbikus miniszterelnöke, Ana Brnabics és partnere is. A szervezők éppen azért választották az idei Europride helyszínéül Belgrádot, mert a szerb fővárosban évek óta nem történt incidens a melegfelvonuláson. A kormányfő azonban hétfőn reggel azt mondta, bár senkinek az alkotmányos jogait nem szeretnénk csorbítani, figyelembe kell venni, milyen következményekkel járna egy ilyen rendezvény megtartása.
A zászlófelvonás idején a Europride ellenzői és támogatói is megjelentek, de az esemény békésen zajlott. Több külföldi diplomata, többek között Christopher Hill amerikai nagykövet is jelen volt.
Támogatom, hogy az emberek szabadon, békében gyülekezhessenek, mert ez az alapvető emberi jogok közé tartozik
– nyilatkozta.
Porfirije szerb pátriárka viszont egyértelműen ellenzi a rendezvény megtartását.
A pravoszláv egyház vezetője szerint ez nem a felvonulásról és a szórakozásról szól, hanem az itteni értékrendszer kéretlen átalakításáról is.
– Isten férfinak és nőnek teremtette az embert. A házasságot pedig a férfi és a nő szent kötelékének, amelyből a gyerekek születnek. Tudjuk, milyen a férfi és milyen a nő, a tanításokból pedig ismerjük a házasságot. Az értékrendszerek új hullámainak vagyunk tanúi, amelyekkel észrevétlenül akarják ránk kényszeríteni a gondolkodásmód megváltoztatását – mutatott rá a pátriárka. Hozzátette, hogy a híresztelések ellenére az egyház nem indított keresztesháborút a LGBTQ-közösség ellen, mert elveti a gyűlöletet, erőszakot, üldöztetést, megbélyegzést. – Nem vádaskodunk, Isten mindannyiunk bírája – nyilatkozta.