Az elszálló energiaárak Németországban sok vállalkozásnak komoly problémát okoznak, azonban a kormányban a Zöldek alá tartozó gazdasági szakterület döntéseit ezúttal nem egy családi vállalkozás, hanem egy globális szereplő kritizálja. A mintegy 22 ezer embert foglalkoztató, és a tavalyi évben több, mint 19 milliárd eurós forgalmat lebonyolító BayWát vezető Lutz szerint a német kormány úgy tesz, mintha az atomerőművek kikapcsolása „luxuskérdés” lenne, holott szerinte minden téren fokozni kellene a termelést annak érdekében, hogy végül az árakat lenyomják.
Megújuló energiák, rétegrepesztéses eljárás, atomenergia – most mindent meg kell ragadni, és fel kell használni, és ki kell építeni, olyan gyorsan, amilyen gyorsan csak lehet
– fogalmazott a vezérigazgató.
A topmenedzser Robert Habeck gazdasági miniszter teljesítményét illette leginkább kritikával. Kiemelte, jó lenne, ha „olyan gazdasági minisztere lenne Németországnak, aki ért is valamit a gazdasághoz. Egy profi, aki karizmatikus, és megoldásokat, valamint célokat fogalmaz meg.”
Lutz komolyan tart attól, hogy a magas energiaárak el fogják hajtani Németországból a vállalkozásokat, illetve távol tartják majd a befektetőket, így pedig a német gazdaság szabadesésbe kerül.
Wolfgang Große Entrup, a német vegyipari szövetség vezérigazgatója hasonlóan látja. Szerinte a szabaddemokrata FDP-ből, a szociáldemokrata SPD-ből és a Zöldekből álló „jelzőlámpa-koalíció” a gázárfékkel
egy bürokratikus szörnyet teremtett, ami de facto kizárja az energiaintenzív termelést végző kis- és nagyvállalkozásokat. Aztán jó éjszakát, Németország mint üzleti környezet.
Borítókép: gőzoszlopok törnek a magasba az RWE német energetikai konszern barnaszénnel üzemelő Weissweiler erőművének hűtőtornyaiból az észak-rajna-vesztfáliai Eschweilerben 2020. január 21-én. A német kormány tervei szerint a környezet védelme érdekében legkésőbb 2038-ig leállítanak minden szénnel működő erőművet. A németországi áramtermelés közel 40 százaléka szénerőművekből származik (Fotó: MTI/EPA/Sascha Steinbach)